-
Sedmihlásek hajní
Jak již napovídá druhové jméno sedmihláska hajního, jeho domovem jsou zejména listnaté lesy a háje s bohatým podrostem křovin, často též lužní porosty kolem řek a potoků.
-
Skorec vodní
Skorec vodní je mimořádný druh pěvce. Mimořádný hlavně proto, že svou kořist získává téměř výhradně pod vodou. Za svou kořistí se potápí do horských bystřin, potoků apod.
-
Skřivan lesní
Když se vysílal Hlas pro tento den poprvé, vyzvali jeho autoři posluchače, aby sestavili žebříček nejlepších ptačích zpěváků, jakousi ptačí hitparádu.
-
Skřivan polní
Zpěv skřivana polního patří nerozlučně k obrazu naší krajiny. Skřivan byl dříve znám každému, kdo pracoval na polích.
-
Slavík modráček
Modráček je příbuzný slavíka, je však mnohem méně známý a ani jeho zpěv není tak pěkný. Zato vzhledově je modráček opravdový krasavec a slavík se mu těžko vyrovná.
-
Slavík obecný
Krásný ptačí hlas patří zajisté nejvyhlášenějšímu pěvci mezi ptáky, a sice slavíku. Můžeme ho slyšet od půli dubna až do července v níže položených místech naší republiky.
-
Slípka zelenonohá
Pokud někde u vody vyplašíme tmavého ptáka velikosti hrdličky s červenou lysinkou na čele, můžeme si být jisti, že jsme právě měli tu čest se slípkou zelenonohou.
-
Sluka lesní
Sluka lesní je jedním z našich nejtajemnějších ptáků. Svou svatební písničku přednáší sameček sluky za letu, když se s nastupujícím soumrakem vydává na let kolem křovin.
-
Sojka obecná
Sojka obecná je pozorným a ostražitým strážcem lesa. Sojka nás spatří mnohem dříve než začneme mít tušení o její přítomnosti.
-
Sokol stěhovavý
Chrám panny Marie před Týnem, známější jako Týnský chrám, jedna z dominant Prahy, měl už před staletími výjimečné obyvatele.
-
Sova pálená
Sova pálená je sice rozšířená prakticky po celé zeměkouli, mimo chladné oblasti, pouště a tropy, ale v řadě regionů není nikterak hojná.
-
Sovice sněžní
Nebýt Harryho Pottera, žáka Kouzelnické školy v Bradavicích, a především jeho poštovní sovy Hedviky, nejspíš bychom tento hlas do našeho cyklu vůbec nezařadili.
-
Stehlík obecný
Stehlík býval v dávných dobách častokrát vyobrazován na malířských plátnech i na různých nádobách, talířích, vázách a podobně.
-
Straka obecná
Často se říká „krade jako straka“. Toto rčení má zřejmě kořeny v zálibě straky v lesklých předmětech.
-
Strakapoud bělohřbetý
Strakapoud bělohřbetý se ozývá bubnováním, hlasovým projevem typickým pro všechny druhy strakapoudů na jaře, čili v době, kdy se začínají tvořit páry.
-
Strakapoud jižní
Strakapoud jižní je velmi podobný strakapoudu velkému, od kterého se poměrně nesnadno odlišuje a bývá tak často přehlížen.