Konec družice Planetum-1 s Hurvínkem na palubě (4:24) – Astronomie: O kometě, Jupiteru, gravitaci i čase (17:33) – Egyptské pyramidy, 1. část: Jak se stavěly? (23:09)
Vánoční svátky bez komety, zimní okamžiky Jupiterovy slávy a malé hrátky s planetární gravitací, hmotností i časem před blížícím se koncem dalšího pozemského roku.
Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků.
Rychlejší, přesnější, šetrnější, a navíc český. Takový je nový katetr, který kardiologům z Nemocnice Na Homolce nově pomáhá v léčbě pacientů s fibrilací srdečních síní.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
00:51 Jak vypadá kosmická loď budoucnosti? 15:16 Dobytí jižního pólu 21:21 Jak se domlouvají velryby? 29:18 Když chybný výpočet stojí život. Zázrační počtáři udivují
Lidé mohou zrát jako víno – nebo jako sýry. Souvislostí mezi dozráváním sýrových kultur a lidského charakteru si povšimla americká historička Robyn Metcalfeová.
Maso budoucnosti by v sobě mohlo mít jen jednu zvířecí buňku. Alespoň takový je základ suroviny pro zvířecí krmivo vyvinuté českým start-upem Bene Meat.
Střimická výsypka ptačím parkem (4:07 ) – Příběhy se čtyřkou: Narozeniny slunečního boha (18:03) – Kniha: Proměny Země (23:24) – Stanou se z nás jednou Marťané? (27:47)
Astronom Karel Anděl proslul zejména jako autor map Měsíce a jeden ze spoluzakladatelů České astronomické společnosti. Jeho nejznámějším dílem je Mappa Selenographica.
Jízda v terénu by mohla být pohodlnější, bezpečnější a rychlejší. Vědci z VUT vyvinuli odpružení, které dokáže až tisíckrát za vteřinu změnit odpor v tlumiči.
00:57 Lovci mamutů od Přerova 12:54 Pravá příčina infarktu 17:37 Umějí zvířata číst myšlenky? 29:43 Může matematika ohrozit letadla? Zázrační počtáři udivují
Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity spolu s Biologickým centrem Akademie věd v Českých Budějovicích vytvořil unikátní technologii laserového tisku.
Belgičan Frank De Winne ve vesmíru strávil 198 dní 17 hodin a 34 minut. Teď vede Evropské středisko astronautů. Jak se mu spolupracuje s českým astronautem Alešem Svobodou?
Když v Teplicích kvetou agáve, ty největší na světě (4:28 ) – Procházka prosincovou oblohou (20:32) – Co jsme před padesáti lety vzkázali mimozemským civilizacím (26:52)
„Hvězdná obloha během letošního prosince bude dosti pěkná,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Oproti většině roku bude například možné spatřit víc planet.
Jak je velká padající hvězda? Co způsobí unikátní český objev? Po čem zbyla jenom stolička? A komu pomáhají Ježíškova vnoučata? Všechno si to poslechněte ve Všudykuku.