Ptačí chřipka mezi savci koluje prokazatelně od jara 2024, vědci od té doby zjistili, že ptačí může přeskočit na úplně různé druhy savců.
Laser umí napodobit žár nitra hvězd i sílu kosmického záření. Speciální díl natáčeli reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek v laserovém centru v Dolních Břežanech.
00:53 Umělé diamanty 12:46 Návrat volavky bílé 21:39 Jak člověk dýchá? 27:00 Jsou schopnější lidé nebo mravenci? 33:01 Vyroba léků v kosmu 43:40 Pětisetmílový email
Zdravotníci z Oční tkáňové banky ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze ročně vyšetří na 500 očních rohovek. I díky jejich práci se lidem vrací zrak.
Martin Mašek a jeho kometa (4:44 ) – Astronomie: Další zajímavosti o kometě C/2024 Y1 (15:14) – Kosmonautika v roce 2025, 3. část: Orbita, Měsíc a librační body (20:06)
Po téměř čtvrtstoletí objevil další Čech kometu. Nadlouho posledním úspěchem byla kometa objevená jihočeským astronomem Milošem Tichým z observatoře na Kleti v říjnu 2000.
Meopta vznikla v roce 1933 jako Optikotechna. U jejího zrodu stál nadšený technik, pedagog a výzkumník doc. Alois Mazurek.
Tomáš Mikolov patří mezi nejuznávanější vědce v oboru umělé inteligence. Díky jeho technikám vylepšila například společnost Google překladač. Je na místě mít z AI obavy?
Mezi objeviteli komet najdeme i řadu českých astronomů. O štědrovečerní noci 2024 k nim přibyl Liberečan Martin Mašek, pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Vnější ucho člověka evolučně souvisí se žábrami ryb a mořských členovců. Máme s nimi společnou elastickou chrupavku, i regulátory, které řídí přepis genů do bílkovin.
Od úterý je na oběžné dráze nová česká průzkumná družice SATurnin-1. Ministerstvo obrany si ji objednalo u českého výrobce VZLU Aerospace.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:06 Máme orgán na teplo? 11:34 Lze vidět atomy očima? 20:07 První černá díra 25:07 Poletí Čína k Měsíci? 35:48 Nejlínější živočich světa 44:23 Vojáci a matematická chyba
V pouhých sedmnácti letech vyslal na oběžnou dráhu svou první družici LASARsat, aby z ní pomohla odklízet vesmírné smetí. Porouchané družice tam hodlá restartovat.
Teď zamíříme ke hvězdám, protože i v tomto roce se bude na noční obloze odehrávat parádní divadlo. To ostatně začalo hned na Nový rok i slabou polární září.
O tom, co bude nebo nebude ve vesmíru, dnes rozhoduje několik světově proslulých miliardářů. A od toho se odvíjí i možnosti letů do vesmíru.
Na hostině s Karlem IV. (4:13 ) – Příběhy s pětkou: Robert Owen a New Harmony (21:51) – Kniha: Co sova ví (27:10) – Kosmonautika v roce 2025, 2. část: Soukromníci (30:54)
Osmičlenná vědecká výprava z Masarykovy univerzity se vydala na polární výpravu do Antarktidy. Podle jejich hypotézy tam zůstává původní, nezmutovaný kmen viru.