Říjen už je ryze podzimním měsícem nejen z meteorologického hlediska, ale i z astronomického. Za sebou máme podzimní rovnodennost, dny se krátí a noci prodlužují.
Vědci prozkoumali 3775 let starý špalek, který vykopali z půdy. Jde o skvělý rezervoár oxidu uhličitého, což odborníky i inovátory inspiruje k nové metodě snižování emisí.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Boty na míru z křesla v obýváku? Díky nové 3D technologii to bude brzy možná běžná praxe. Poslechněte si Magazín Experiment.
01:12 Kulatost Země 13:00 Hluboká zemětřesení 19:42 Evropská jižní observatoř 24:35 Objevy v urychlovači 34:29 Mají medúzy elixír mládí? 42:15 Putování života vesmírem
Vincenc Priessnitz, zakladatel vodoléčby, se narodil 4. října 1799. Musel čelit závisti, nařčení ze šarlatánství. Jeho obklad“ je zapsán jako národní kulturní dědictví.
Astronomové (a nejen oni) upínají své zraky ke kometě, která by se mohla stát skutečnou ozdobou říjnové noční oblohy. Ta však i bez komety nabízí řadu zajímavých výhledů.
Petr Brož provedl výzkum týkající se možnosti výskytu bahenních sopek na Marsu, má ale na svědomí i tisíce příspěvků na Wikipedii a je spoluautorem dětských knih o vesmíru.
Oboukomorová srdeční stimulace zlepšuje funkci srdce podobně, jako když si necháte vyladit motor – nezvětší objem, ale zlepší jeho výkon. Poslechněte si reportáž z IKEM.
Bouřky a hvízdavé tóny rádiových vln (4:30) – Historické souvislosti: Synoda mrtvých (19:36) – Městské fundace Přemysla Otakara II. (24:19)
Dva významní evropští astronomové působili u Kapského Města v Jihoafrické republice. Prvním z nich byl francouzský astronom 18. století Nicolas-Louis de Lacaille.
„Stále je tady požadavek, aby měl člověk možnost převzít nad samořiditelným autem kontrolu, když dojde k poruše nebo výpadku systému,“ vysvětluje Tomáš Haniš z ČVUT.
Vyhnívací nádrže, hrubé a jemné česle, svozová jímka, usazovací, dosazovací a aktivační nádrž, fekální stanice – pěkně geometricky uspořádáno v čistírně odpadních vod.
V čem spočívá model nového českého léku na Angelmanův syndrom? A co se děje v Korunní kapli, zatímco jsou vystavené korunovační klenoty? Poslechněte si Magazín Experiment.
Pacienti s Angelmanovým syndromem mají těžké mentální postižení, problémy s chůzí a řečí a často trpí epileptickými záchvaty. Díky českým vědcům je ale lék na obzoru.
01:05 Srážky v urychlovači 12:34 Vidí buňky? 21:21 Speciální teorie relativity 27:05 Oslovují se sloni jménem? 35:21 Proč je zlato měkké? 42:08 Kde máme pátrat po životě?
Chemická inženýrka Jitka Čejková je mimo jiné autorkou publikace Robot 100: Sto rozumů. Jak téma Čapkovy divadelní hry rezonuje v dnešní společnosti?