Pacienti s Angelmanovým syndromem mají těžké mentální postižení, problémy s chůzí a řečí a často trpí epileptickými záchvaty. Díky českým vědcům je ale lék na obzoru.
Trojice amerických astrofyziků nabízí v osmi kapitolách stručnou exkurzi po nekonečném prostoru, o kterém už toho víme poměrně hodně, ale zároveň pořád ještě málo.
Hybridní hlubinný modul s názvem Hydronaut o víkendu zakotvil nedaleko Fakulty strojní v areálu ČVUT v Praze. V čem přesně pomáhá při přípravách na českou cestu do vesmíru?
Mistr českého jazyka Karel Čapek napsal, že „řeč je sama duše a kultura národa“. Obnovení výuky na všech pražských školách odhlasovalo zastupitelstvo 11. září 1861.
Co znamená, když Slunce dosáhne slunečního maxima? Jak se to na Zemi projeví? A jakou rychlostí letí meteor, lidově padající hvězda, atmosférou?
Co je cílem projektu Česká cesta do vesmíru a kdo bude mít díky němu šanci vyzkoušet si stav beztíže?
Nejlepší i začínající biologové a bioinformatici z celého světa společně bádají v Plzni. Setkali se na letní škole jednobuněčné analýzy, kterou pořádají místní univerzity.
Kde se vzala sůl v moři? Může se ježek probudit ze zimního spánku dřív? Proč se kabely vždy zašmodrchají? To jsou otázky, které lidé pokládají v projektu Zeptej se vědce.
Praskliny na Marsu a voda skrytá v jeho hlubinách (4:34) – Procházka zářijovou oblohou (22:49) – Plasty kolem nás i v nás, 1. část: Nano není mikro (28:38)
Několik astronomických výročí připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá. Například před dvaceti lety odstartovala sonda Messenger pro výzkum planety Merkur.
Dosud se do senzorů dávaly drahé kovy dovezené z Číny. Vědci teď použili široce dostupný a zdravotně nezávadný oxid zinečnatý, který vystavili právě výparům octa.
Jak by mohla vypadat česká cesta do vesmíru Aleše Svobody, který byl vybrán do záložního týmu kosmonautů Evropské vesmírné agentury?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:07 Lze pozorovat blesky z balónu? 13:23 K čemu krajty potřebují teploměr? 26:15 Umírající hvězda Betelgeuse 38:40 Používají vydry nástroje? 47:50 Rychlý jaderný reaktor.
Trochu houba, trochu stroj. Biohybridní roboti, které ovládá hlíva, jsou nejnovějším úspěchem vědců z Cornellovy univerzity.
NASA rozhodla, že se kosmická loď Starliner vrátí na Zemi z Mezinárodní vesmírné stanice bez lidské posádky. Jak chce problém kolem návratu dvou astronautů vyřešit?
GPS se chystá na Měsíc. Státy a společnosti zvyšují své úsilí o zavedení první satelitní navigace na Měsíci, která by podpořila řadu plánovaných misí.
Studentky pařížské Sorbonny si během půlroční stáže v Praze vyzkoušely zdejší nejmodernější vybavení a snažily se přijít na to, jak si může lidská imunita poradit s nádory.