Lidé mohou zrát jako víno – nebo jako sýry. Souvislostí mezi dozráváním sýrových kultur a lidského charakteru si povšimla americká historička Robyn Metcalfeová.
Maso budoucnosti by v sobě mohlo mít jen jednu zvířecí buňku. Alespoň takový je základ suroviny pro zvířecí krmivo vyvinuté českým start-upem Bene Meat.
Střimická výsypka ptačím parkem (4:07 ) – Příběhy se čtyřkou: Narozeniny slunečního boha (18:03) – Kniha: Proměny Země (23:24) – Stanou se z nás jednou Marťané? (27:47)
Astronom Karel Anděl proslul zejména jako autor map Měsíce a jeden ze spoluzakladatelů České astronomické společnosti. Jeho nejznámějším dílem je Mappa Selenographica.
Jízda v terénu by mohla být pohodlnější, bezpečnější a rychlejší. Vědci z VUT vyvinuli odpružení, které dokáže až tisíckrát za vteřinu změnit odpor v tlumiči.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
00:57 Lovci mamutů od Přerova 12:54 Pravá příčina infarktu 17:37 Umějí zvířata číst myšlenky? 29:43 Může matematika ohrozit letadla? Zázrační počtáři udivují
Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity spolu s Biologickým centrem Akademie věd v Českých Budějovicích vytvořil unikátní technologii laserového tisku.
Belgičan Frank De Winne ve vesmíru strávil 198 dní 17 hodin a 34 minut. Teď vede Evropské středisko astronautů. Jak se mu spolupracuje s českým astronautem Alešem Svobodou?
Když v Teplicích kvetou agáve, ty největší na světě (4:28 ) – Procházka prosincovou oblohou (20:32) – Co jsme před padesáti lety vzkázali mimozemským civilizacím (26:52)
„Hvězdná obloha během letošního prosince bude dosti pěkná,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Oproti většině roku bude například možné spatřit víc planet.
Jak je velká padající hvězda? Co způsobí unikátní český objev? Po čem zbyla jenom stolička? A komu pomáhají Ježíškova vnoučata? Všechno si to poslechněte ve Všudykuku.
K nejslavnějším a nejkontroverznějším ženám showbyznysu období mezi světovými válkami patřila herečka Hedy Lamarr. Budoucí vynálezkyně, z jejichž nápadů těžíme i dnes.
Na obloze budou všechny planety, Jupiter jim však bude kralovat; přijdou některé pěkné měsíční konjunkce s planetami i hvězdami a přiletí meteory z roje Geminid.
Nová studie dokládá, že toxická přísada do pneumatik zvaná 6PPD, která posiluje odolnost pryže proti ozónu, se dá rozložit.
Co obnáší příprava na vesmírnou misi, v jakých podmínkách astronauti působí a jaké technologie se musí naučit ovládat? Poslechněte si Magazín Experiment z Kolína nad Rýnem.
00:53 Kde se bere černý kašel? 14:26 První bezpečný kahan 20:14 Vyléčí nás hadí srdce? 31:28 Odkud přilétají meteority? 44:11 Těžký život kůrovce