Když v Teplicích kvetou agáve, ty největší na světě (4:28 ) – Procházka prosincovou oblohou (20:32) – Co jsme před padesáti lety vzkázali mimozemským civilizacím (26:52)
Jak je velká padající hvězda? Co způsobí unikátní český objev? Po čem zbyla jenom stolička? A komu pomáhají Ježíškova vnoučata? Všechno si to poslechněte ve Všudykuku.
K nejslavnějším a nejkontroverznějším ženám showbyznysu období mezi světovými válkami patřila herečka Hedy Lamarr. Budoucí vynálezkyně, z jejichž nápadů těžíme i dnes.
Na obloze budou všechny planety, Jupiter jim však bude kralovat; přijdou některé pěkné měsíční konjunkce s planetami i hvězdami a přiletí meteory z roje Geminid.
Nová studie dokládá, že toxická přísada do pneumatik zvaná 6PPD, která posiluje odolnost pryže proti ozónu, se dá rozložit.
Co obnáší příprava na vesmírnou misi, v jakých podmínkách astronauti působí a jaké technologie se musí naučit ovládat? Poslechněte si Magazín Experiment z Kolína nad Rýnem.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
00:53 Kde se bere černý kašel? 14:26 První bezpečný kahan 20:14 Vyléčí nás hadí srdce? 31:28 Odkud přilétají meteority? 44:11 Těžký život kůrovce
Arktické léto i polární noci na vlastní kůži každoročně poznává několik Čechů. Na souostroví Špicberky ve Svalbardu už deset let funguje Česká arktická výzkumná stanice.
V roce 1924 byla odeslána fotografie amerického prezidenta z New Yorku do Londýna. Do dějin vstoupil FAX, a v mnoha ohledech je jednou pro vždy změnil.
Jako by si na ní pochutnali moli. Tak vypadá sítnice lidí, kteří mají vzácnou Stargardtovu chorobu.
Minulý týden jsme v úterý večer měli příležitost sledovat pokusný start kosmického systému Starship.
Život na Marsu a jeho limity (4:29) – Historické souvislosti: Hedy Lamarr, Sněhurka, Extáze a wi-fi (19:50) – Herbaria manuscripta, 2. část: Databáze a inspirace (25:11)
V Olomouci máte na výběr. Můžete vyšlápnout k lošovské hvězdárničce, zastavit se na Horním náměstím u orloje, zajít do archivu univerzity nebo projít hvězdnou bránou.
Dvě přelomové práce o původu meteoritů publikoval v polovině října 2024 časopis Nature. Na výzkumu se podíleli i naši odborníci.
V Izraeli se našly 12 tisíc let staré vápencové kameny s otvorem, na nichž si zřejmě pravěcí lovci a sběrači vyráběli přízi.
Dřevotřískový nábytek by podle brněnských vědců mohla nahradit tzv. konopotříska. Může totiž být pevnější, a technické konopí navíc roste mnohonásobně rychleji než dřevo.
01:01 Živé počítače 12:10 Co pohání skákající fazole? 20:10 Jsou mlhoviny galaxiemi? 25:42 Jak se rodí hvězdy? 38:39 Zahřeje nás lední medvěd? 45:50 Kůrovci a svět vůní