Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Od atentátu na prezidenta Kennedyho uplynulo už 61 let. Přesto nejsme o nic moudřejší, co se týče okolností, které k němu vedly, než byli lidé před šesti desítkami let.
V příběhu půjde o velkou numismatickou loupež, u které ale dlouho nebylo jasné, zda si vlastní přepadení neobjednal sám sběratel.
Na jaře 1955 Československo podepsalo Varšavskou smlouvu, konal se sjezd odborářů a v některých podnicích se stávkovalo. Archiv Plus se vrací do jarních měsíců roku 1955.
Přes dva měsíce putovala ze švýcarského Frenkendorfu k nám do Olomouce smutná zpráva o úmrtí našeho někdejšího rozhlasového kolegy Lubomíra Smiřického.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě má už jen jeden exemplář historického slavnostního moždíře. Druhý se při salvě rozletěl na všechny strany a poškodil naštětstí jen domy.
20. sjezd sovětských komunistů roku 1956 spustil nákazu, kterou se SSSR nikdy nezdařilo vymýtit: Touhu zemí střední Evropy vymanit se z dosavadní sovětské politiky.
Mezi předlistopadovými disidenty a historiky se po vydání knihy Zbyněk Fišer/Egon Bondy a Státní bezpečnost rozhořela debata o jeho morálním profilu a odkazu.
Už od roku 2015 křižuje Českou republiku Legiovlak, replika legionářského vlaku z období 1918 až 1920, kdy na Transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace legií.
Lososi se dříve vyskytovali v horních tocích Vltavy a Otavy a patřili k žádaným pochoutkám. Když začali z řek mizet, přišel vědec Antonín Frič s nápadem zřídit umělé líhně.
Psal se červen roku 1941, když nacisté v protektorátu Čechy a Morava spustili jednu ze svých represivních akcí. Na rozdíl od jiných ji však dodnes obestírá závoj tajemna.
Prvopočátky organizované péče o nejmenší děti na našem území můžeme vystopovat v polovině 19. století ve velkých továrnách.
Československá dělnická družstva v Kyrgyzstánu stále lákají historiky, dokumentaristy a milovníky postsovětského prostoru. Přehled o těchto pramenech dává bonus Na Východ!.
Nabízíme dvě reprízy: V tom prvním připomeneme jednu z první pyramidových her po roce 1990, při které její organizátor podvedl na deset tisíc lidí.
Nejvýše postaveným lovcem v zemi býval v minulosti nejvyšší lovčí. Poprvé je tato funkce doložena už na konci 12. století. Dále v hierarchii následovali lovčí v obvodech.
Plzeň si na několika místech připomněla 80 let od tragického náletu spojenců na seřazovací nádraží v Plzni.
Mluví se o něm jako o jednom z nejobsazovanějších českých herců. Luboš Veselý si několikrát vyzkoušel i jiná povolání, ale nakonec se k herectví vždycky vrátil.