Členové občanského sdružení Pod střechou získali na přelomu roku historický obraz zakladatele poutního místa v obci Skoky, tepelského premonstráta Johannese Norberta Ricka.
Národopisné muzeum Plzeňska najdeme na plzeňském náměstí Republiky. Muzeum se pyšní několika expozicemi. Jednou z nich je i obchod koloniálním zbožím.
Slavným se stal příběhem o malém chlapci, kterého se v indické džungli ujala rodina vlků. Dětský hrdina se jmenuje Mauglí a autorem je Rudyard Kipling.
„Lenina postihl politováníhodný osud. Byl zbaven práva na omyly, hříchy, neřesti a slabosti,“ napsal roku 1976 publicista Jiří Kovtun.
Jan Werich a Jiří Voskovec jsou dodnes mimořádně proslulou autorskou uměleckou dvojicí. Období socialistického Československa ale pro mnohé znamenalo zákaz tvorby,
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
„V době noční mezi 14. a 15. březnem 1939 za sněhové vichřice přepadly naši republiku hitlerovské hordy. Bylo to pro mne neuvěřitelné.
Zajímavé příběhy mohou mít nejenom lidé, ale i věci neživé, třeba knížky, mlýnky na kafe či dámské klobouky. A také domy. Ukazují malé osudy na pozadí velkých dějin.
Karel Špalek našel válečný deník svého dědečka z první světové války a rekonstruoval magnetofonovou nahrávku, kterou jako kluk pořídil před padesáti lety.
Martin Helwig byl německý rodák ze slezské Nysy, pedagog, matematik, filolog, geograf a básník. Neproslavil ho ale žádný učený spis, ani sbírka básní, ale mapa!
„Výtky, že věřící jsou fíkový list pro záměr bývalých komunistů dostat se znovu k moci, zaznívaly hlavně později. Když se hledala zdůvodnění, proč mít od Charty odstup.“
Srpen 1968, sovětské tanky doprovázené absurdně neostalinskou propagandou. A proti nim nečekaně silná občanská společnost. Připomeňte si atmosféru prvního týdnu po okupaci.
Kibuc, komunistický odboj, Osvětim, komunistická perzekuce. Riva Krieglová nebyla jen manželkou výjimečného muže pražského jara 1968.
Postavení novinářů ve společnosti od časů Karla Havlíčka Borovského se měnilo v kontextu společenských změn. Byl novinář ve 2. polovině 19. století uznávanou osobností?
Dnes se všichni zajímají o léky, související s koronavirem, ovšem i v dávné minulosti lidstvo prošlo několika pandemiemi a už tenkrát se s nimi bylo třeba nějak popasovat.
Novou etapu budování represivního komunistického režimu předznamenal jistým způsobem už novoroční projev předsedy KSČ a prezidenta republiky Klementa Gottwalda.