Na budově Národního muzea v Praze spočívá 72 jmen význačných osobností českého národa. Nechybí mezi nimi semilský rodák, fyzik a matematik František Adam Petřina.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Rotundou primárně označujeme církevní stavbu kruhového půdorysu postavenou v románské době, tedy v 10. až 12. století. Takhle starou rotundu v Jihočeském kraji nenajdeme.
Budoucí císař Karel I. se narodil roku 1887. Část dětství strávil na Pražském hradě, uměl česky a studoval na pražské univerzitě.
Před listopadem 1989 se nenašlo mnoho cizinců z kapitalistického západního světa, kteří by přišli žít do uzavřeného komunistického Československa.
Každou neděli v pořadu Toulky Josefa Veselého můžete slyšet životní příběh jednoho tajemného Kdotobyla (případně pomyslné paní Kdotobylové). Uhádnete, kdo to byl?
Celým jménem Ladislav Mikeš Pařízek. Pamatujete si na něj? Možná máte ještě doma některou z jeho knížek, například Jezero Manyara, Afrika pod maskami nebo Prales leopardů.
„Bratrská pomoc“ na sovětský způsob byla ovšem pro Afghánistán zcela nevhodně zvolená. Kreml zabředl na své jižní hranici do války, která se stala sovětským Vietnamem.
Otázka, kterou si pokládáme v seriálu Coby kdyby. Takový vývoj mohl nastat v případě, že by Američané bombu nestačili vyrobit. Co by bylo dál? Možný scénář se nabízí.
Továrnu na výrobu klavírů v Hradci Králové založil Antonín Petrof. V poctivém řemesle a rodinné tradici dodnes pokračují jeho potomci, a to už po šest generací.
Severočeské muzeum v Liberci předá začátkem příštího roku restaurátorům staré tisky i stavební plány. Mezi nimi jsou i soutěžní plány architekta muzea Friedricha Ohmanna.
Během studií na teologické fakultě si Miloš Szabo představoval, že bude misionářem v Africe. Po vysvěcení na kněze se mu na rodném Slovensku otevřela slibná kariéra.
Na stolici papežské usedl týž Aeneas Silvius Piccolomini, kterého jsme již poznali co výtečného spisovatele, i co moudrého a srdnatého jednatele na dvoře císařově.
Už mnoho staletí se 6. prosinec slaví jako svátek svatého Mikuláše, a to podle údajného data úmrtí. K legendám z jeho života patří příběh o obdarování třech chudých dívek.
Areál hřbitova v Chrašicích, dnes části Chrasti u Chrudimi, má velmi dávnou historii. Kostel tu stál už ve 14. století, barokní podobu mu dal architekt Santini-Aichel.
O Eugenii Hauptmannové se mluví jako o zapomenuté malířce. Její milostný obraz byl umístěn do tajemného Modlivého dolu, který navštěvoval císař Ferdinand V.