Složitou a nejednoznačnou postavou moderní české historie je Emil Hácha, který byl do funkce zvolen 30. listopadu 1938.
Egyptský důstojník a státník Anvar Sadat, spolutvůrce mírového procesu na Blízkém východě a nositel Nobelovy ceny míru, byl zavražděn v roce 1981.
Zatímco jména tří tajemníků Jana Masaryka jsou známá, Mikuláš Mára pozornosti badatelů unikal. Tajemnické povinnosti vykonával pouze v době, kdy Masaryk pobýval v USA.
Naši předkové, pravěcí lidé, neměli ani potuchy o stavebnictví. Jejich přirozeným domovem byly jeskyně. Potvrzují to nálezy jeskynních maleb a různých skalních zobrazení.
„Vypověděl válku ledovým sprchám a nesmyslným koupelím ve vodě mrazivé.“ To psal koncem 19. století dobový tisk o zakladateli lázní Sedmihorky dr. Antonínu Šlechtovi.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
V roce 1881 v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady u příležitosti sňatku korunního prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky.
Co prozradilo svatováclavské milénium v roce 1929 o tehdejším stavu československé společnosti? Nad tím se zamýšlí Petr Placák v knize Češi, Němci a Slováci v roce 1929.
Jihovietnamský prezident Ngo Dinh Diem mohl uchránit část země před komunismem. Nepodařilo se mu to ani s masivní podporou USA. Počínal si jako diktátor a byl neoblíbený.
Nejméně před 800 000 lety osídlily Evropu první kmeny pralidí. Během dalších tisíciletí procházeli tito pralidé postupným vývojem, než asi před 25 000 lety zřejmě vymřeli.
Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy. Tato slova pronesl Winston Churchill před svým národem v době, kdy hrozila invaze německých vojsk do Velké Británie.
Počátky továrny Sfinx se datují k 30. listopadu roku 1863. Tehdy v Holešově na Kroměřížsku založil svou první výrobnu cukrovinek Philipp Kneisl.
Philipp Kneisl, podnikatel německého původu, založil roku 1863 v Holešově podnik na výrobu cukrovinek. Ten se pod jeho jménem stal slavným přinejmenším ve střední Evropě.
Na Jablonecku začal kariéru sochaře a šperkaře jeden z našich nejuznávanějších umělců poválečné doby – Vratislav Karel Novák, známý například šperky a kinetickými objekty.
“One of my reactions to that day was that I lost my memory from ages one to seventeen. My actual memory starts on 22 July, 2011,” explains Jørgen, who survived the attack.
„Předchozí život i to, kým jsem býval, jsou pryč. Většina vzpomínek, které dnes na dobu před tím mám, pocházejí z fotek, vyprávění rodiny nebo přátel,” říká Jørgen.
Patřil mezi nejvýraznější ministry zahraničních věcí USA. Do USA přitom přicestoval až jako teenager v roce 1938, když jeho rodina prchala před nacisty.