„Když nás vedli přes Terezín na práci, v okně jedné vilky se objevovala stařenka. Úplný věchýtek! A ta vždycky pobízela strážné, k čemu že mají opasky s pistolemi?!“
Zastřešené a zděné barokní Svatohorské schody vedoucí na vrchol Svaté Hory u Příbrami jsou dlouhé 450 metrů a spojují od roku 1728 poutní místo a Příbram.
Dětskou operu Brundibár se kvůli zájezdu do USA naučila zpívat anglicky, přestože nerozuměla ani slovo. Dnes je Madla Rutová úspěšnou výtvarnicí a spisovatelkou.
Charta 77 sice letos neslaví žádné kulaté výročí, ale přesto stojí každoročně v lednu za připomínku. Kritizovala totiž vládu za porušování lidských práv.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Samsonova kašna uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je díky průměru 17 metrů největší kašnou v Česku a jednou z největších ve střední Evropě.
Už pár let poté, co se v pohraničních oblastech Čech odehrála výměna obyvatel, bylo jasné, že se tato demograficko-sociální akce neobešla bez potíží. A to nikoli malých.
There you go again. Už s tím zase začínáte. Slavná věta Ronalda Reagana z prezidentské debaty roku 1980, kterou se ohradil vůči námitkám Jimmyho Cartera.
Dětství v Rokycanech, dospívání v Osvětimi... Takový byl život Zdenky Fantlové, který připomíná druhý díl pořadu.
Jedno se komunistům muselo přiznat: Žádné sebemenší kolečko v jejich represivním systému se nepohybovalo jen tak náhodou, bez vztahu ke kolečkům větším.
„Roku 1492 se v Kutné Hoře obnovovaly staré doly, do kterých Němci kdysi házeli věrné Čechy, kteří přijímali tělo a krev Páně, a v šachtách nacházeli kosti těchto Čechů.“
V lednu roku 1825 se velšský továrník a socialista Robert Owen pokusil v osadě New Harmony v americké Indianě založit ideální beztřídní komunitu, kde se všem povede dobře.
Když s Petrem Novotným moderoval koncerty slavných Fešáků, měl prý známost v každém větším městě. Televizní bavič Josef Náhlovský se narodil v roce 1949 v Lomu u Mostu.
První doložení Hořických pašijových her se datuje k roku 1816. Jejich autorem byl tkadlec a sběratel Pavel Gröllhesl. Za pomoci faráře sepsal scénář, a tak založil tradici.
Na počátku 20. století bylo v Čechách zcela běžné, že spisovatelé, umělci i političtí diskutéři měli své oblíbené podniky, kde se scházeli a debatovali o všem možném.
Nelhat a být slušným člověkem. Tak vypadá poselství souboru esejů George Orwella, které v roce 2003 přečetla Petruška Šustrová.