„Loutka dokáže proměnit atmosféru celého nemocničního pokoje,“ vyzdvihuje režisérka Míková. „Od dětí se skrz loutku dozvíme i to, co lékař nebo rehabilitační pracovník ne.“
Jak slaví vánoční svátky a na co vzpomínají někteří hosté v Blízkých setkáních na Dvojce? Ptala se jich moderátorka Tereza Kostková.
I na Štědrý den nahlédneme do kuchyní našich babiček, kde po návratu z kostela bylo rušno. Mimo jiné se připravovala šprachanda.
Ježíškova vnoučata dál plní přání seniorů. Tentokrát nadělila panu Františkovi z Domova svatého Jiří v Plzni na Doubravce, který si přál mluvící hodinky.
Příběh o tom, že dětem nosí dárky Ježíšek, je v Česku silně zakořeněný. Je ale tato iluze pro děti prospěšná, nebo jde o lež, z níž mohou být později zklamané?
Na svou první ulovenou rybu vzpomíná jako na zásadní životní událost. „V ten moment se něco stalo mezi nebem a zemí,“ říká šampion šampionů v lovu kaprů Karel Nikl.
Vánoční atmosféru měst a obcí dokreslují i betlémy. Stojí na náměstích, vídáme je za okny nebo výlohami obchodů. V Koněšíně na Třebíčsku mají letos úplně nový betlém.
„Hajdom hajdom tydlidom!“ Co znamenají slova z koled? Pořad Okolo češtiny zkoumá jejich původ i vliv hudby na vánoční atmosféru.
„To, že věříme v ,něco‘, je hluboce cítěný rozměr transcendentální,“ říká terapeutka a kulturoložka Kamila Němečková.
V keramické dílně ve Svídnici na Chrudimsku vzniká tradiční krajková keramika. Redaktorka Jitka Slezáková zastihla keramičky v době adventu v plném pracovním nasazení.
Prezident Masaryk byl nenáročný strávník. Oblíbil si tradiční česká jídla a na sváteční tabuli se objevovaly ryby i zvěřina z lánské obory.
V Náchodě letos oslavili 770. výročí založení města a při té příležitosti vznikl také benefiční Náchodský betlém.
Ručně se šijí už jen vzácně a těch, kteří to umí, neustále ubývá. Jedním z nich je Nils Bergaue, který má svoji dílnu v saském městečku Schneeberg.
Poslední šance dopsat něco na seznam Ježíškovi – u nás doma to znamená zasedání celé rodiny, kdy mladší synek Hynek poctivě zapisuje a pak dopis balí.
Stejně jako dělá každý jinak svůj nejlepší bramborový salát, tak se liší i recepty na kapří polévku.
Co si myslíte o lidech, kteří tvrdí, že Vánoce neslaví, protože je to „jen komerce“? Kdy jste poprvé začali ignorovat Vánoce a co vás k tomu vedlo?
Na jižní Moravě se už dají vypěstovat odrůdy původně ze Španělska či Portugalska. „To, co bylo dřív nemyslitelné, už u nás dozrává dobře,“ říká Ivo Dvořák.
Martin Škoda vydal dvě kuchařky a pravidelně se objevuje před kamerami. Své popularity využívá rodák ze Soběslavi k tomu, aby upozornil na některá opomíjená témata.