Co dělám v rozhlase:
V archivu Českého rozhlasu má jako archivář-specialista na starosti zejména katalogizaci, restaurování i digitalizaci starých fotografií a některých zvukových záznamů. A podílí se i na jejich zpřístupňování. Mezi jeho zájmy patří hudba, životní prostředí a moderní dějiny.
Před rozhlasem:
Po absolutoriu zvukové a obrazové techniky na VOŠ v Písku pokračoval ve studiích Filmové vědy na FF UK v Praze a FAMU, kde absolvoval nejprve obor Střihová skladba a poté Dokumentární tvorba se stáží na univerzitě v Itálii. Mezi jeho nejoceňovanější dokumentární filmy patří nejlepší český film roku 2003 na MFDF v Jihlavě Zlopověstné dítě (spolu s L. Královou), nebo celovečerní česko-italská filmová bajka Mír s tuleni (2007), oceněná též Grand Prix na největším čínském MFDF v Kantonu a uvedená v distribuci v českých, italských i severoamerických kinech. Jeho dokument Hranice v psychosomatice získal na jubilejním ročníku MFF Academia Film v Olomouci v roce 2010 cenu za Nejlepší český film v oblasti přírodních věd.
V témže roce absolvoval letní filmovou školu Mezinárodní federace filmových archivů (FIAF) se zaměřením na restaurování a digitalizaci zvukových a obrazových záznamů v italské laboratoři L’Immagine Ritrovata v Bologni. A v roce 2011 zahraniční studium, specializované na archivaci, katalogizaci a prezentaci evropského kulturního dědictví v Institutu national de l'audiovisuel v Paříži. Podílel se na restaurování prvních českých zdigitalizovaných filmů Marketa Lazarová, Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci a Ostře sledované vlaky. Je autorem několika desítek odborných studií v tuzemských i zahraničních časopisech a monografiích či více jak dvou stovek popularizačních článků a recenzí. Svými texty přispíval do Lidových novin, časopisů Film a doba nebo Kino-ikon. Uspořádal a moderoval mezinárodní konference o historické reflexi druhé světové války (Jihlava, 2005), kurátorství a restaurování filmů v digitální éře (Uherské Hradiště, 2011), audiovizuálních médiích ve vzdělávání (Olomouc, 2012), nebo digitalizaci a restaurování archivních zvukových nahrávek a fotografií ve středoevropském regionu (Bratislava, 2015; Varšava, 2017). Do roku 2018 působil v mezirezortní komisi MŠMT a MKČR pro autorské právo a multimédia a složil zkoušky pro soudní znalce.
Od roku 2011 přednášel audiovizuální tvorbu i technologii a vedl semináře o archivaci, restaurování a digitalizaci nehmotného kulturního či historii na Slezské univerzitě v Opavě, Univerzitě Hradec Králové a FAMU v Praze, kde absolvoval doktorské studium v oblasti péče o kulturní dědictví ve filmu, fotografii a zvukových médiích. A do roku 2017 působil jako výzkumný pracovník a garant pro digitální restaurování slovenských filmů ve slovenském filmovém archivu.
Všechny články
-
Archivář Miloslav Novák: Český rozhlas byl průkopníkem multimedializace už ve svých počátcích
Archiv Českého rozhlasu soustřeďuje, ukládá, zpracovává a zpřístupňuje veškerý archivní materiál z činnosti Českého rozhlasu a jeho předchůdců.
-
Cyklus Cestami odboje (srpen 1934 – září 1935)
Přečtěte si článek o rozhlasovém vzdělávacím cyklu Cestami odboje, kterým počíná vývoj české rozhlasové dokumentaristiky. Vysílán byl v letech 1934–1935.
-
Jiří Guth-Jarkovský: Vzpomínky na první moderní hry olympijské (10. 8. 1936)
Přečtěte si o vysílání československé rozhlasové společnosti Radiojournal v době konání berlinské olympiády, na němž se podílel sportovní funkcionář Jiří Guth-Jarkovský.
-
Edvard Beneš: K čemu zavazuje světová krize (19. 4. 1933)
Přečtěte si článek o rozhlasovém vysílání v Československu během hospodářské krize a o projevu Edvarda Beneše, který v překonání krize viděl šanci na upevnění demokracie.
-
Velikonoční mír a Alice Masaryková (14. 3. 1937)
Přečtěte si o Velikonočním míru Československého Červeného kříže. Ten za první republiky založila Alice Masaryková, která jej zároveň popularizovala pomocí rozhlasu.
-
Reportáž z Národního divadla (23. 1. 1936)
Přečtěte si článek o prvorepublikovém soužití rozhlasu a divadla a o reportáži, kterou rozhlasová společnost Radiojournal natočila roku 1936 v Národním divadle.
-
Kateřina Nohejlová: Vzpomínky na robotu (18. 11. 1936)
Přečtěte si článek o projektu, během nějž československý Radiojournal roku 1936 nahrával vzpomínky velmi starých lidí, kteří ještě pamatovali robotu zrušenou v roce 1848.
-
Zdeněk Wirth: Pražský hrad (4. 3. 1937)
Přečtěte si článek o tom, jak kunsthistorik Zdeněk Wirth v meziválečné době ovlivňoval směřování československé rozhlasové společnosti Radiojournal.
-
Marie Tumlířová: Náš úkol v Národním shromáždění (24. 11. 1936)
Přečtěte si článek o vědkyni a agrárnické političce Marii Tumlířové, která se často zapojovala do meziválečného československého rozhlasového vysílání pro ženy.
-
Karel Absolon: Archeologické vykopávky na Moravě (24. 5. 1938)
Přečtěte si článek o spolupráci archeologa Karla Absolona s brněnským rozhlasem a o jeho přednášce, která v éteru zazněla přesně před 85 lety.