Hlavní i zapomenuté události roku 1956 a také moskevský puč v srpnu 1991 připomenou pořady Petrušky Šustrové a jejích hostů Petra Koury a Josefa Mlejnka.
Jan Křtitel Erazim Vocel se narodil v Kutné Hoře, a už tím způsobil svým životopisům řadu nesnází.
V nově zrekonstruovaném Vojenském historickém ústavu má své nedílné místo i období roku 1968. „Tento rok byl pro nás klíčový z pohledu 20. století,“ říká vojenský historik.
Když se Čechoslováci probouzeli 21. 8. 1968 do země obsazované vojáky, byla jejich reakce jednoznačná a nejlépe ji vyjadřoval nápis: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil.
„Není nic trapnějšího než žijící klasik,“ řekl Karel Kryl na počátku 90. let. Zaskočený mimořádným zájmem posluchačů na koncertech a při autogramiádách.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Jaký byl konec druhé světové války na venkově? Zapomenuté příběhy roku 1945 připomene repríza dokumentárního pořadu Jana Sedmidubského.
Zveme vás na setkání s mužem, který se narodil jako Jindřich Blažej Vávra; ke svému jménu si však mohl přidávat urozený přídomek Herr von Fernsee.
Pokud bychom to, co se po 21. srpnu 1968 odehrávalo v ulicích země, nazvali bouřlivými protesty, pak události, které se odehrávaly na rozhlasových vlnách, byly bitvou.
Karel Kukal byl 14 let vězněn za aktivní protikomunistický odpor a po roce 1968 zamířil do švýcarské emigrace.
Jaké byly skutečné příčiny druhé světové války? Zasvěceně o nich pojednává kniha Všichni proti všem amerického historika Paula Jankowskiho.
Karel Hoffmann, Miloš Marko a Zdeněk Hejzlar – tři muži propojení s Československým rozhlasem a 21. srpen 1968.
Představíme vám pozoruhodnou osobnost, která sice neměla s dějinami naší země mnoho společného, ale jelikož patřila do rodiny nám vládnoucí, nemůžeme ji vynechat.
Rektorská žezla, řetězy i vzácné listiny, matriky s jmény studentů, včetně rukopisu Mistra Jana Husa. Co se s těmito symboly UK stalo? Byly opravdu zničeny bombardováním?
Přistávající vojenská letadla a blížící se tanky. 21. srpna 1968 začala okupace Československa. Pamětníci událostí si dodnes do detailu pamatují vše, co se kolem nich dělo.
Nástup komunistů po únoru 1948 zahájil éru politicky vykonstruovaných procesů. Mířila jak na demokraty, odpůrce bolševismu a další.