SERIÁL

1978–1988: Agónie totality

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), 1978

Lidé si šeptem vyprávěli politické vtipy a přitom vstupovali do strany kvůli bytu. Plán se vždy plnil nad sto procent, ale plánované hospodářství stoprocentně krachovalo.

7. listopadu 1980 byla dokončena souvislá D1, nejstarší československá dálnice mezi Prahou a Brnem.

20. února 1982 zástupce československé vlády ve Švýcarsku převzal za finanční náhradu od USA, Velké Británie a Francie 18,5 tuny zlata, menší část československého zlatého pokladu, uloupeného za okupace nacisty.

V dubnu 1982 Jazzová sekce v edici „Jazzpetit“ vydala román Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.

12. března 1983 teroristé angolského protivládního hnutí UNITA přepadli továrnu na výrobu celulózy a papíru ve městě Alto Catumbela na jihu Angoly a zajali zde 66 československých občanů, kteří zde tu pracovali v programu pomoci rozvojovým zemím. Zajatci včetně žen a dětí museli urazit 1 300 kilometrů dlouhý pochod, při němž jeden z rukojmích zemřel.

18. listopadu 1983 bylo v Praze po sedmileté rekonstrukci znovu otevřeno Národní divadlo představením Smetanovy Libuše. O den později se otevřela také sousední budova Nové scény.

19. prosince 1983 začala sovětská armáda u Hranic na Moravě rozmísťovat rakety OTR–22 „Temp“ s doletem až 900 km, které mohly být vybaveny jadernými hlavicemi.

31. ledna 1984 provedli lékaři pražského IKEM první úspěšnou transplantaci srdce ve východní Evropě.

28. května 1984 v továrně Synthesia poblíž Pardubic, vyrábějící mimo jiné slavnou plastickou trhavinu Semtex, explodoval sklad výbušnin. 5 zaměstnanců přitom zemřelo a dalších 200 lidí bylo zraněno.

11. října 1984 byla ve Stockholmu udělena Nobelova cena za literaturu Jaroslavu Seifertovi. Za nemocného básníka cenu převzala jeho dcera.

V roce 1985 samizdatem vyšla sbírka básní Ivana Martina Jirouse s názvem Magorovy labutí písně. Verše vznikaly během básníkových častých pobytů ve vězení.

3. května 1985 začala vyrábět elektřinu první česká jaderná elektrárna Dukovany.

22. května 1985 se kriminalistům podařilo dopadnout takzvaného spartakiádního vraha Jiřího Straku, který byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží.

Od 27. do 30. června 1985 na Strahovském stadionu v Praze proběhla šestá a (doufejme) i poslední Spartakiáda.

5. listopadu 1985 kriminalisté pod podlahou na zámku v Bečově nad Teplou nalezli a přitom téměř zničili druhou nejcennější movitou památku na našem území (po Svatováclavské koruně) – románský Relikviář svatého Maura ze 13. století.

26. dubna 1986 došlo k havárii sovětské jaderné elektrárny Černobyl. Po výbuchu reaktoru se do atmosféry uvolnil obrovský radioaktivní mrak, který postupoval z Ukrajiny do západní Evropy i přes naše území. Komunistická vláda Československa své občany o události informovala pozdě a neučinila nic pro ochranu jejich zdraví.

1. srpna 1986 měla premiéru komedie Vesničko má středisková režiséra Jiřího Menzela podle scénáře Zdeňka Svěráka.

26. dubna 1988 po dlouhých výsleších, mučení a odpírání lékařské péče zemřel ve vězení Pavel Wonka, odsouzený za to, že se ve volbách 1986 pokusil kandidovat jako nezávislý kandidát.

V červnu 1988 po požáru ve slovenských papírnách Harmanec skomírající režim už nebyl schopný zajistit ani toaletní papír. Obyvatelé řešili situaci zvýšeným nákupem stranického tisku.

21. srpna 1988 se v Praze na Václavském náměstí konalo protestní shromáždění několika tisíc lidí k 20. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Pokojnou demonstraci rozehnaly oddíly Veřejné bezpečnosti.

Spustit audio