1968–1978: Šedivá normalizace

16. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Srpen 1968 (poblíž budovy Československého rozhlasu)

Období tuhých stranických prověrek a ohebných páteří. Zdánlivě neotřesitelnou fasádu reálného socialismu však začala nenápadně podemílat ponorná řeka undergroundu.

4. listopadu 1968 poprvé vzletěl Aero L-39 Albatros, dodnes nejpoužívanější proudový výcvikový letoun na světě.

1. ledna 1969 se Československo proměnilo na federaci dvou států - České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky.

19. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze se upálil student Jan Palach na protest proti potlačování svobody i s cílem probudit naši veřejnost z rezignace na okupaci armádami států Varšavské smlouvy. Po třech dnech utrpení v nemocnici zemřel.

V následujících dnech Veřejná bezpečnost zaznamenala řadu Palachových následovníků, z toho dva na následky popálenin zemřeli: 20. ledna dělník plzeňského pivovaru Josef Hlavatý a 25. února student Jan Zajíc.

V roce 1971 Mikuláš Medek dokončil čtrnáct obrazů křížové cesty pro nově postavený kostel svatého Josefa v Senetářově na Blanensku.

10. července 1973 Olga Hepnarová úmyslně vjela nákladním automobilem Praga RN v Praze do skupiny lidí čekajících na tramvajové zastávce Strossmayerovo náměstí. Zavraždila celkem 8 lidí, dalších 12 bylo zraněno, čímž dosáhla pochybného prvenství největší masové vraždy v dějinách českého zločinu.

9. května 1974 se pro veřejnost otevřel první úsek pražského metra, část dnešní trasy C.

12. března 1975 byla masová vražedkyně Olga Hepnarová popravena oběšením, jako poslední žena v Československu.

V březnu 1976 komunistická policie pod záminkou výtržnictví zatkla všechny členy legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe, umělecký vedoucí Ivan Magor Jirous a saxofonista Vratislav Brabenec pak byli v politickém procesu odsouzeni do vězení.

6. a 7. ledna 1977 současně v několika západoevropských novinách vyšlo Prohlášení Charty 77, sestavené hlavně Václavem Havlem a Pavlem Kohoutem. Na jeho základně vznikla stejnojmenná neformální občanská iniciativa, kritizující komunistický režim za porušování lidských a občanských práv.

2. března 1978 vzlétl do vesmíru jediný český kosmonaut Vladimír Remek společně se svým sovětským kolegou Alexejem Gubarevem na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Český národ tak byl třetí ve vesmíru, hned po Sovětském svazu a Spojených státech.

Spustit audio