Popularizátor fyziky Zdeněk Kluiber byl v roce 2001 zařazen mezi tisícovku lidí na světě s největším vlivem na přírodovědné vzdělávání.
Odborní pracovníci z Univerzity Pardubice se vydali do Alžírska, aby tam přednášeli, vedli workshopy a domluvili spolupráci na restaurování historických památek.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Vztah mezi řeholníky z augustiniánského kláštera v Třeboni a zámeckými úředníky Jana Adolfa ze Schwarzenbergu měl ve druhé polovině 17. století k dokonalosti daleko.
Pojem, který zná snad každý Čech. Spojuje hrdinný odpor protestantského českého lidu proti německé katolické moci – zjednodušeně řečeno. Jenže historie bývá složitější.
Příběh Jiřiny Tvrdíkové, která přežila sovětský gulag a nakonec se přidala k 1. československému armádnímu sboru v Buzuluku.
V Teplicích se v roce 1769 narodil botanik, lékař a světoběžník Johann Christian Mikan.
Část Osoblažska byla před 80 lety prvním osvobozeným místem na českém území. Podle některých historiků tady skončila druhá světová válka už 18. března 1945.
Není tolik známých jmen českých vesnic jako těch, které mají ve svém názvu Lhota. První zmínka o Lhotě pochází z konce 12. století. Nazývala se tak dnešní obec Svatý Jiří.
Jedním z výrazných dokladů života Keltů na českém území je 25 centimetrů vysoká soška znázorňující pravděpodobně druida, tedy vysoce postaveného člena společenství.
Když se 11. února 1986 uskutečnila výměna agentů mezi Západem a Východem, přešlo přes Most špionů devět osob. Mezi nimi i Jaroslav Javorský. Agentem přitom nikdy nebyl.
Jak zásadní byl pro poválečné Československo Marshallův plán pomoci? A proč ho nejprve přijalo a poté odmítlo? Poslechněte si, jak to bylo doopravdy.
Pátrání Stanislava Motla po vědcích, kteří zmizeli na prokletém ostrově v keňském jezeře Turkana. Jak s příběhem souvisí Joy Adamsonová, tvůrkyně příběhu o lvici Else?
Jilemnice si letos připomíná 675. výročí od první písemné zmínky. Historik Jan Luštinec u této příležitosti připravil krásnou knihu, která dějiny města podrobně popisuje.
19. září budeme svědky rozlepení obálky s údajnými posledními slovy TGM. Zveme vás k malému pátrání po tom, co ještě dalšího lze v archivech najít z jeho odkazu.
Sinoložka Helena Heroldová je autorkou výstavy Čingischán, která je k vidění v Národním muzeu. Jak velká byla Mongolská říše? A co Čingischána předurčovalo k válečnictví?
Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála v Kontiolahti úvodní sprint letošního ročníku světového poháru. Pak ji zastavila vyhřezlá ploténka.