Podle nové studie ve vesmíru v určitém období platily trochu jiné fyzikální zákony, než známe dnes. V této chvíli spočívá tajemství naší existence, tvrdí vědci.
Ne všechny boxy a krabičky, které kurýři využívají při rozvozu jídla z restaurací, dokáží udržet požadovanou teplotu pokrmů, tedy minimálně 60 stupňů Celsia.
Nanočástice jen tak nevidíme, jsou všude kolem nás. Neobejde se bez nich třeba zdravotnictví. Zabývá se jimi i vědec Paolo Fornasieri z Univerzity v Terstu.
Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř pak skutečně na poli odkryl hrob.
Písně plejtváků obrovských: Velryby ve službách seismologů (4:27) – Procházka červnovou oblohou (18:32) – Za horníky do Krušných hor, 1. část: Montánní archeologie (24:40)
V kopuli nedaleko centra Pardubic, se otiskl duch skutečného „Járy Cimrmana“. Jeho jméno bylo baron Artur Kraus.
Obří instalace zdobí fasádu hvězdárny v Českých Budějovicích. Je složena ze snímků z nového dalekohledu, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země.
Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu.
Lidem se závratěmi a poruchami rovnováhy pomáhá virtuální realita. Lékaři z Fakultní nemocnice v Motole vyvinuli speciální rehabilitační systém pro lidi po operacích mozku.
01:01 Červen v zrcadle pranostik 15:33 Mravenci s dvojími geny 27:08 Keplerův zákon 33:26 Byl tyranosaurus chytřejší než šimpanz? 41:50 Nepál – nejvyšší hory bez vody
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách.
Institut pro vesmírnou medicínu a fyziologii (MEDES) se v rámci své nejnovější studie rozhodl zkoumat dopady cvičení v mikrogravitaci na lidské tělo.
V Dolních Břežanech provozují supervýkonné lasery, novinkou je L4. „Chceme ho využít v termojaderné fúzi, kosmu nebo ve zdravotnictví,“ říká vědec Bedřich Rus.
Geofyzik Václav Kuna v Nepálu testuje systém včasného varování před zemětřesením. Dokázal sestrojit jednoduchá a méně nákladná čidla, která rychle poznají začátek otřesů.
Jednotný Elektročas v Národním technickém muzeu (4:18) – Historické souvislosti: Opiové sny velmocí (19:30) – Z Turecka do Nepálu aneb Jak varovat před zemětřasem (25:32)
Srážce Země s asteroidem je lidstvo schopno zabránit. K tomu má podle astronomky Jany Tiché technologie. Rychlost reakce ale závisí na ochotě být připraven a investovat.
Teze o globálním byznyse a ekologii emeritního profesora Univerzity of Manitoba Václava Smila si považují i přední američtí byznysmani.