Vesmírný architekt Tomáš Rousek přemýšlí nad budoucností lidstva. Už před 15 lety se také podílel na vývoji konceptu kosmické lodi pro lety k asteroidům s umělou gravitací.
Vědci z olomouckého výzkumného centra CATRIN při Univerzitě Palackého pracují na inovacích v pěstování rostlin. Cílem projektu, který zahrnuje využití nových biosenzorů...
Ve vědě a výzkumu pracuje v Česku méně než 30 procent žen, upozorňují experti na nelichotivou statistiku u příležitosti dnešního Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.
S expedicí v Albánii objevil a zmapoval jeskyni Atmos s největším termálním jezerem na světě. Jak obrovské jeskynní jezero Neuron vzniklo a čím může být pro vědu zajímavé?
Mezinárodní vědecký tým tady za účasti českých vědců jako první na světě vyzkoušel s úspěchem novou metodu určování pravěké DNA, která v archeologii může znamenat revoluci.
Jeden z posledních prázdných domů na sokolovském Starém náměstí čeká letos rekonstrukce. Město opraví takzvaný dům Egerius z vlastních prostředků.
Karlovarský kraj bude mít vlastní inovační centrum. Po úspěšném schválení dotace začala jeho realizace.
V roce 2025 se bude opět zvyšovat sluneční činnost, což by podle jihočeské astronomky Jany Tiché mělo přinést příležitost pozorovat i z našeho území polární záři.
Co to je fosilie? Jak vypadají psí záchodky? Jakou písničku poslouchala Jana v osmi letech? A spočítáte v ní holčičí jména?
Tři vášniví sběratelé fascinovaní vesmírem, Zdeněk Schneider, Milan Zvára a Radek Šrejbr, představují hlavní předmět svého zájmu – „kameny z vesmíru“, meteority.
Kávová sedlina nemusí letět hned do koše a tvrdé pečivo skončit ve strouhance. Vědci z Mendelovy univerzity s nimi teď experimentují ve svém školním pivovaru.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
00:58 Může velryba zabloudit? 11:15 Problém s vakcínou proti černému kašli 21:15 Světelné spektrum 26:22 Je na Měsíci v noci tma? 38:12 Největší vážka 46:06 Jak sova vidí?
Dnešní zastavení v Safari Parku Dvůr Králové věnujeme kriticky ohroženým nosorožcům bílým severním. O jejich záchranu usilují vědecké a ve světě uznávané instituce.
Čeští vědci jsou na stopě tomu, jak vznikla oddělená pohlaví. Přinejmenším u rostlin. Výsledky dlouholetého bádání právě vyšly v prestižním vědeckém týdeníku Science.
Arktické léto i polární noci na vlastní kůži každoročně poznává několik Čechů. Na souostroví Špicberky ve Svalbardu už deset let funguje Česká arktická výzkumná stanice.
V Mohelnici archeologové od 50. do 70. let 20. století zachránili desetitisíce pravěkých artefaktů. Ty od té doby leží v krabicích a nikdo neví, co která z nich ukrývá.
Za bezmála osm let by mohl nově objevený asteroid trefit Zemi. Skoro určitě se to ale nestane. Přesto byla raději aktivována planetární obrana.