Poznejte s námi život astronautů během vesmírné mise, řešit musí nejen svou kondici a zdraví, ale také běžné denní činnosti. Jak a kam třeba chodí na záchod?
Zdravotnictví i ochrana před kosmickým zářením jsou některé z oblastí, kde by se daly využít poznatky z výzkumu DNA psů z Černobylu, zveřejnil časopis Science Advances.
Mona Lisa českého sochařství. I tak se říká vzácné soše Madony z Havraně, soše ze 14. století. Její původ teď důkladně odhalují experti pomocí CT.
V Česku a na Slovensku se testuje fyzická zdatnost studentů středních škol. S nápadem přišli odborníci z katedry tělesné výchovy a sportu Technické univerzity v Liberci.
Prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku posunulo využívání endoskopických přístrojů. Vysvětluje předseda evropského výboru pro screening obou nemocí Michal Kamiński.
Mortichnia: fosilie se zkamenělými stopami smrtelného zápasu (4:11) – Astronomie: Barvy planet (18:39) – 80. výročí objevu slavné hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic (23:25)
Víte, jaké barvy mají planety naší Sluneční soustavy? Dokud na ně člověk hleděl jen pouhýma očima, tedy bez pomoci dalekohledu, nevěděl o nich téměř nic.
01:15 Výsypky laboratořemi života 09:32 Kosmické mlhoviny 15:57 Včely samotářky 24:13 Umějí se zvířata léčit? 32:39 Trilobiti jako skvělý oběd 43:02 Co lidé píší o liškách?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Významné objevy, které Stephen Hawking učinil, dokázal populárním způsobem přiblížit veřejnosti. Osud mu nadělil famózní inteligenci, ale i obrovské zdravotní problémy.
Dnes je Mezinárodní den matematiky. A tak vám představíme studenta matematiky z Hradce Králové Vojtěcha Klouda, který se stal vítězem světové vědecké soutěže v Pekingu.
Špičková laboratoř pro práci s živými viry začala fungovat ve vědeckém areálu BIOCEV ve Vestci. Vědci budou na myších zkoumat například průběh dlouhého covidu.
ALMA byla slavnostně uvedena do provozu 13. března 2013. Soustava 66 antén umístěná ve výšce 5050 metrů nad mořem v chilských Andách umožnila nahlédnout do vesmíru.
Odborníci z Mendelovy univerzity chtějí zjistit, jestli zvládnou mikrořasy ve vesmíru vyrábět kyslík. S výzkumem jim pomůžou i studenti z Vysokého učení technického.
Kolem naší planety létá kosmické smetí. „Jsou to statisíce a miliony nefunkčních družic, odpalovacích stupňů raket, polorozpadlých částí těch vraků,“ popisuje astronomka.
Obyčejné sklo lidé vyrábějí asi sedm tisíc let. České země patří mezi regiony, které mají dlouhou sklářskou historii. Sahá nejméně do 13. století.
Jak a o čem si buňky povídají? Uvnitř i navenek mezi nimi probíhá čilá komunikace, díky které se mohou i změnit na jiný typ buňky.
Posouzení toho, jestli stromy ve městech vydrží například silný vítr, by mohlo být jednodušší. Mladí brněnští vývojáři totiž vyvíjejí speciální software pro arboristy.