Nový Klášter Fortna nabízí na Hradčanech duchovní, kulturní a vzdělávací programy pro veřejnost

15. srpen 2020

Praha má nové centrum duchovního a kulturního života pro širokou veřejnost. Jmenuje se Fortna a sídlí na Hradčanském náměstí v prostorách starobylého kláštera, který byl po staletí uzavřen okolnímu světu. Dnes nabízí program v podobě přednášek, diskuzních večerů, meditačních setkání a vzdělávacích kurzů, ale také prostor ticha a příležitost pro individuální zastavení se během běžného dne.

Fortna znamená brána do kláštera. V případě kláštera na Hradčanech přes ni dříve běžný člověk neprošel. Historii kláštera popisuje programová produkční Kláštera Fortna Hana Říhová.

Hana Říhová: „Tohle místo je klášterem už 400 let, nejdřív to byl klášter barnabitů a pak od konce 18. století tady žily bosé karmelitky, které zde bydlely v uzavřené klauzuře. To znamená, že to bylo místo, kam mnoho desítek a stovek let skoro nikdo nevkročil. Sestry tady žily 200 let, ale jejich život zde byl přerušený po dobu komunismu, letos na konci srpna je to zrovna 70 let od doby, kdy sestry byly z kláštera odvezeny do internace a dalších 40 let tady byl vládní hotel.“

V roce 1992 se díky přímé intervenci prezidenta Václava Havla mohly bosé karmelitky do kláštera vrátit.

Kostel Kláštera Fortna

Hana Říhová: „Žily tady do jara letošního roku. Už několik posledních let hledaly vhodnější místo, kde by mohly žít, protože jsme uprostřed Prahy, je zde nějaký ruch kolem. Před několika lety našly vhodné místo v Drastech u Prahy, na jaře letošního roku se přestěhovaly a klášter teď spravují a budou tady žít bosí karmelitáni, bratři, kteří klášter otevřou pro veřejnost a klášterní život se promění.“

Představeným Kláštera Fortna je Petr Glogar.

Petr Glogar: „Toto velké město si zaslouží, aby to bylo místo, které bude velice vstřícné pro lidi zvenku, pro kohokoliv, kdo samozřejmě nepřijde jenom na návštěvu. Myslím si, že to nemá být jen návštěvní místo, nebo místo, které si člověk prohlédne, ale kde se může zastavit. Každý z nás potřebuje nějaký čas, kdy se může zastavit, setkat se sám se sebou, kdy nechává čas jaksi plynout jinak, nebo si ty věci a události našeho života nějak sednou a my se na ně můžeme dívat trochu z jiného úhlu pohledu. To místo to nabízí – když se podíváme shora z klášterní terasy, tak vidíme to město z úplně jiného úhlu pohledu, který běžně nevidíme, protože chodíme po těch ulicích.“

Z terasy Kláštera Fortna je neobvyklý výhled na Prahu

Otevření Kláštera Fortna pro veřejnost zdržela pandemie koronaviru.

Petr Glogar: „My jsme byli připraveni hned v březnu to místo otevřít, ale došlo, k čemu došlo. Tak postupně jsme připravovali další programy, vysílali jsme odsud online různé krátké programy a vstupy. A od května, kdy už to bylo možné, se tady začaly odehrávat různé večerní akce, které mají dvouhodinový formát. Člověk může přijít na nějakou přednášku, skupinové programy, individuální programy různého formátu – třeba jen na večer, anebo už tady probíhají i semináře nebo duchovní programy na více dní i s možností přespání.“

Zájem o klášterní programy ze strany veřejnosti je následující.

Jeden z kazetových stropů v Klášteře Fortna

Petr Glogar: „Samozřejmě je to různé, na večerní program přijde třeba od 60-70 lidí, někdy 25 nebo 10, to je různé podle zájmu a tématu. Ty víkendové jsou trochu menší, protože chceme tu skupinu udržet v nějakém počtu, aby to nebyla hromadná akce, protože ne každý chce být ve skupině, kde bude 50 lidí. Tak to jsou spíš menší skupiny, řádově 10-15 lidí.“

A jak dodává Hana Říhová, do kláštera lze přijít i v průběhu pracovního týdne.

Hana Říhová: „Teď ještě do konce prázdnin se lidé můžou třeba přijít podívat, na webu máme vyvěšené termíny, kdy Vás tady provedeme klášterem. A od září bychom chtěli mít ve všední den odpoledne pravidelně otevřeno, aby sem člověk mohl jenom přijít, na chvíli se zastavit, posedět na zahradě, trošku se ztišit v tom ruchu každodenního života. A také je možné přijít na některé programy po ránu, pravidelně jsou tady ranní meditace, kam je možné jen tak přijít a nějak začít ten den.“

Klášter nabízí i psychologické konzultace.

Jeden ze sálů v Klášteře Fortna

„Tu službu tady nabízíme, protože si myslím, že to může být trochu celistvější. Někdo potřebuje se zastavit, jiný potřebuje probrat něco ze svého života, nebo ze vztahů, každého z nás něco trápí. Takže i to místo by mohlo nabídnout takovou celistvější péči – od toho duchovního a psychosociálního rozměru, anebo je tady taky prostor jen pro to být a dívat se. Člověk může nahlédnout na mnoho věcí jinak jenom tím, že tady je. To místo je tak silné, že už jen tím, že na něj člověk vstoupí, tak už ho nasměrovává trošku jinak a trochu uzdravuje.“

Program v Klášteře Fortna zatím zajišťuje pětičlenný tým složený z bosých karmelitánů i laiků.

Spustit audio