Zlatý retrívr / Golden retrívr

21. září 2010

Vznikl zřejmě křížením předchůdců flat coated retrívrů s dnes už neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo roku 1868 díky lordu z Tweedmounthu. Pro zušlechtění typu byli možná přikříženi i setři.

Popis: Středně velký, statný, harmonicky stavěný pes s laskavým výrazem. Hlava vyvážená, dobře modelovaná bez hrubých rysů, se širokou lebkou a stejně dlouhým, silným, širokým a hlubokým čenichem. Výrazný stop. Oči tmavě hnědé. Uši středně velké, zavěšené ve výšce očí. Krk dostatečně dlouhý, svalnatý a suchý. Končetiny rovné, silné a svalnaté. Tělo s prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry a krátkou bederní partií. Ocas v linii hřbetu, dosahuje k hleznům, s "vlajkou". Srst delší hladká nebo zvlněná, hustá a odpuzující vodu. Zbarvení: všechny odstíny zlaté nebo krémové, ne červené ani mahagonové.

Charakteristika: Mimořádně přátelský, milý a důvěřivý pes beze stopy agresivity, vlídný ke všem lidem, považovaný za jedno z nejlepších plemen "k dětem". Přiměřeně temperamentní, inteligentní a snadno ovladatelný. Submisivní, ochotně se učí.

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a pravidelnou, i když nijak zvlášť intenzivní péči o srst. Nehlídá a nelze od něj očekávat ani obranářské zásahy.

Užití: Lovecký pes, původně především aportér, ale všestrannějšího použití. Mnohem častěji však chovaný jen jako pes rodinný. Dobře vykonává práci vodícího, asistenčního i canisterapeautického psa.

Výskyt: Široce rozšířený na celém světě včetně USA. I u nás dnes patří k nejrozšířenějším plemenům.

Možná záměna: S hovawartem ve zlaté barvě. Zlatý retrívr je menší, má kratší a silnější končetiny a dobráčtější výraz.

pes: cca 30 kg, 56 - 61 cm
fena: cca 30 kg, 51 - 56 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková