Výstava Litomyšlští Židé našima očima, kladení kamenů zmizelých a koncert připomenou 80. výročí transportu místních Židů
2. prosince uplyne 80 let od doby, kdy Litomyšl museli opustit místní židovští obyvatelé. Po odjezdu do Pardubic byli transportování do koncentračního tábora Terezín a později dál do vyhlazovacích táborů. Ze 103 obyvatel jich holocaust přežilo jen 14. Tyto smutné události na přelomu listopadu a prosince v Litomyšli připomenou čtyři zajímavé akce.
Regionální muzeum v Litomyšli připravilo výstavu věnovanou historii, životům litomyšlských Židů i památkám, které po nich zbyly. Její vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin a hned v pátek budou celý den probíhat komentované prohlídky pro školy a veřejnost. Slovo má kurátorka Hana Klimešová.
„Naše výstava v Litomyšli se bude věnovat místním Židům, jmenuje se Litomyšlští Židé našima očima, protože je jasné, že kdyby to zpracovával někdo jiný, viděl by to zase trochu jinak. My si 2. prosince připomeneme 80 let od transportu do Terezína, proto začínáme na tuto datum, výstava potrvá od 2. prosince do 8. ledna. Shrnujeme na ní nejen události holocaustu, ale celkovou historii litomyšlských Židů od jejich počátků, od prvních zmínek rodin, které sem přišly, až do současnosti nebo do situace po válce. Naše poslední přeživší Eva Freyová zemřela v roce 2013, takže to všechno se tam návštěvníci dozví.“
Na výstavu muzeum zapůjčilo i různé trojrozměrné předměty.
„Hlavně to jsou exponáty z Židovského muzea v Praze, kde se dochovaly předměty ze synagogy, takže to budou doplňky k Tóře, protože se nám podařil takový trošku husarský kousek – přijede k nám Tóra až z Ameriky z kongregace v Irvinu, pan rabín nám ji sem přiveze, půjčí nám ji na čtyři dny na výstavu a potom s ní odjedou zpět. Jsou na to velmi hrdí. My jsme si dlouhá léta mysleli, že tato Tóra je litomyšlská, ale tím, jak jsme připravovali výstavu, tak jsme se v tom trošku začali šťourat a zjistili jsme, že tato jediná Tóra byla sice z Litomyšle svezená, ale nebyla zrovna naše. Takže k tomu bude ještě takový přídavný příběh, který představíme potom na vernisáži.“
V neděli 4. prosince od 14 hodin pak bude následovat pokládání kamenů zmizelých.
„Kameny zmizelých v Litomyšli dodnes chyběly, takže si je vzala na starosti Dagmar Burdová, která kdysi už dělala projekt Zmizelí sousedé s Židovským muzeem v Praze. Ona je také zástupkyní Skautského institutu, který pořádal veřejnou sbírku. Letos bude položeno celkem 16 kamenů na několika místech, ale převážně to bude na náměstí a v jeho okolí. Doufáme, že sem přijedou významní hosté, máme pozvanou i velvyslankyni Izraele, přijedou zástupci Židovské obce Praha, kladení kamenů by se měli účastnit i rabíni z Ameriky, kteří přijedou s Tórou, ale i samozřejmě pozůstalí nebo potomci zmizelých sousedů.“
Bezprostředně po kladení kamenů zmizelých bude následovat beseda s názvem Holocaust, téma stále aktuální. Za zmínku stojí ještě koncert Židovská hudba pro dvě violoncella, který bude ve středu 30. listopadu od 19 hodin.
„Přijedou nám sem zahrát Hoškovi, což jsou syn a vnučka Helgy Hoškové, která je autorkou pamětní desky na místě zdejší zbořené synagogy. Na místě synagogy už stojí nová stéla, ale letos jsme se připojili ještě do projektu Krokusy, naše Střední technická zahradnická škola tam vysázela krokusy, čímž jsme vytyčili průčelí synagogy, takže až na konci ledna potom krokusy vykvetou, tak návštěvníci i obyvatelé Litomyšle se budou moci přijít podívat, kde přesně ta synagoga stála, protože květy vytyčí průčelí té budovy.“
Tóra, která přijede ze Spojených států, bude v Litomyšli k vidění od 1. do 4. prosince. Poté ji nahradí Tóra z Poličky, která je rovněž spojená s židovskou obcí v Litomyšli.