Velšteriér

21. září 2010
Kategorie Teriéři

Staré a relativně původní plemeno. Bezprostředně navazuje na hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra, užívaného na tzv. škodnou (lišky, kuny, ale i jezevce, vydry). V 19. století byl zušlechťován prostřednictvím dalších plemen.

Popis: Malý hrubosrstý teriér kompaktní tělesné stavby a harmonických proporcí. Hlava plochá, přiměřeně široká, se silnými hlubšími čelistmi a nevýrazným stopem. Oči malé, tmavé, temperamentní. Uši malé, ve tvaru písmene V, vysoko nasazené, klopené dopředu. Krk přiměřeně dlouhý, lehce klenutý. Tělo kompaktní, s krátkým hřbetem, hlubokým hrudníkem a silnými bedry. Končetiny rovné, svalnaté, silných kostí. Ocas vysoko nasazený, vesele nesený, kde je to povolené kupírovaný. Nekupírovaný nesený vztyčený, ale nikdy zatočený nad hřbet, celkově v harmonické rovnováze s tělem psa. Srst hrubá, tvrdá, hustá, přiléhající. Zbarvení: sytá černo-tříslová (black and tan), též černošedá s pálením.

Charakteristka: Živý, energický a pohyblivý pes. Stále dobře naložený, hravý do vysokého věku. Neohrožený, ostrý a v případě potřeby urputný bojovník, přesto však poměrně snadno ovladatelný a dobře cvičitelný.

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a důsledné vedení. Hodí se pro myslivce nebo sportovně založené lidi. Srst je nutno několikrát do roka upravovat trimováním, jež je lépe svěřit odborníkovi.

Užití: Původně pes na lišky, jezevce i drobnou tzv. škodnou zvěř. U nás převládá jeho lovecké využití, dokáže však být také zábavným společníkem.

Výskyt: Běžné a trvalé plemeno, u nás však bylo dříve mnohem oblíbenější než dnes, kdy se s ním setkáváme spíše ojediněle, a to většinou u aktivních myslivců.

Možná záměna: S lakeland teriérem, který je vzácnější, o něco menší a ve variantě black and tan má méně syté barvy.

pes i fena: 9 - 9,5 kg, do 39 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.