Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (04:42) – Před šedesáti lety nás Gagarin „pozval“ do vesmíru (23:52) – Za českými vulkány, 1. část: Kdy a kde soptily (29:13)
S pomocí dronu mapují v Českém Švýcarsku skalní objekty vědci z Univerzity Karlovy. Výstupy z dronového mapování pomohly při umístění nového altánu na Mariinu vyhlídku.
Kvalita života se v civilizovaném světě zvyšuje, ale stačí jedna virová infekce a obrátí naruby život na celé zeměkouli. Budou viry ovlivňovat zdraví světové populace?
„Nebojte se, jsem občan jako vy, vrátil jsem se z vesmíru a hledám telefon, abych zavolal do Moskvy!“ První kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, 12. dubna 1961
Koronavirus SARS-CoV-2 koloval ve Wuchanu zřejmě několik měsíců před prvními případy covidu z října 2019. Ale ještě neškodil. Pomohlo mu šíření v čínských městech.
01:25 Ledovce a zemětřesení 09:50 Objev příčiny tuberkulózy 14:54 Uvidí lidé infračervené záření? 24:55 Mohou si ptáci vybírat pohlaví potomků? 34:09 Gagarinův let
Kromě USA létá kolem Marsu také Čína a Arabské Emiráty. O výzkumu čtvrté planety sluneční soustavy mluvil Dušan Majer ze serveru kosmonautix.cz.
Čeští vědci vyvinuli novou generaci hemagelu, který urychluje hojení ran. Působí i na chronické rány. Odborníci vyvinuli i unikátní sprej, který je voděodolný.
Sledujte v pondělí 12. dubna na našem YouTube kanálu rekonstrukci letu Jurije Gagarina do vesmíru. Oslavíme tak 60 let od této světové události.
Publicistovi a popularizátorovi kosmonautiky bylo 85 let. Poslechněte si rozhovor v Kávě o čtvrté z roku 2011. Tématem byly objevy ve vesmíru a mimozemské civilizace.
Ve věku 85 let zemřel spisovatel, novinář a vědecký publicista Karel Pacner. Zprávu přinesla Česká televize. Připomeňte si jeho slova v posledním rozhovoru v roce 2017.
Sbíráte rádi kameny? Vracíte se z výletů s plnými kapsami šutrů, abyste doma mohli přemýšlet, jak se který jmenuje? Tak to vás povídání Radka Mikuláše chytí.
Sopka v údolí Geldingadalir (04:13) – Magalhães a Lapu-Lapu (21:09) – Kniha: Oživlé sopky České republiky (25:30) – Geneticky vylepšené lidstvo: Děti na zakázku (29:20)
Od roku 1930 je na obloze přesně definovaných 88 souhvězdí a- mají také i přesně definované hranice.
Posledních deset let strávil Arthur Sniegon v Africe. Jak si mladý Čech dokázal získat respekt větších ochranářských organizací i místních obyvatel?
Vulkanolog Vladislav Rapprich i za pomoci moderních audiovizuálních technologií představuje patnáct kopců a kopečků, které kdysi bývaly sopkami.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír se chystá na další přelomovou událost – na start malé helikoptéry, kterou na Mars dovezl rover Perseverance.
01:24 Rekordně stará DNA mamutů 11:22 Jak vypadal první mobil 16:37 Snášeli dinosauři měkká vejce? 25:53 Záhada zbarvení kání 35:52 Jak se zvířata v přírodě orientují?