Pohledy do souhvězdí Andromedy a Pegasa, zářící Venuše, Jupiter a Saturn, meteory z roje Orionid, blízká setkání hvězd a planet s Měsícem a jeho stínem umazaná tvář.
Před 30ti lety byly na našem trhu pouze vitamínové tablety. Dnes existují na posílení naší obranyschopnosti tisíce schválených doplňků stravy.
Divadlo, film, literatura a další kulturní kanály nabízejí dobrý prostor i prostředky, jak mluvit o složité a vnitřně rozporuplné problematice změny klimatu.
Jak se měří hlučnost povrchu vozovky a k čemu se získaná data využívají? A jak funguje aplikace, která umí rozeznat dezinformace? Poslechněte si celý Magazín Experiment.
01:05 Je na Marsu ropa? 15:55 Vznik automobilky Škoda 21:54 Kdo požírá viry? 28:13 Říjen v zrcadle pranostik 37:21 Nejstarší živý organismus 44:31 Elegantní pohyb medúz
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Ročně skončí na skládkách zhruba 11 milionů tun odpadní kávové sedliny, jejíž likvidace je poměrně zatěžující pro životní prostředí. Vědci našli sedlině nové využití.
Zdeněk Sikač je chemik a astrofotograf. Je jedním z tvůrců podcastu Alchymisti, který připravilo Rádio Junior. Jaké má mezi alchymisty favority? A co nového se dozvěděl?
Mezinárodní vesmírná stanice vypadá na nočním nebi jako jasně zářící tečka, která letí svižným tempem od západu k východu. Celé můžete pozorovat na nočním nebi až 7 minut.
Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (4:38) – Historické souvislosti: Bhárat, Indie... a zase Bhárat (19:01) – Stále záhadný Kristián, 1. část: Legenda (24:31)
Na neděli 24. září se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z asteroidu Bennu,“ vysvětluje Jana Tichá.
Až 95 procent mikroplastů, které se dostávají do řek a potoků s dešťovou vodou, vzniká otěrem pneumatik. Důvodem je obsah kolem 2500 různých chemikálií z jejich výroby.
Vědci vzpomínají a hovoří o pokroku. 01:56 J. Grygar, 07:47 V. Větvička, 20:19 V. Pačes, 23:58 Fr. Koukolík, 28:27 J. Petr, 34:17 B. Říhová, 41:28 M. Čepelka, Z. Svěrák
Jihočeští vědci vytvořili na základě skenování digitální 3D model Koněpruských jeskyní. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval.
Každý z nás tuší, jak jsou světlo i tma pro život lidí, zvířat, stromů a rostlin důležité, ale v běžném denním rytmu si tuto skutečnost do detailu neuvědomujeme.
Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.
Spálit slámu na poli po sklizni zákon sice zakazuje, z výsledků výzkumníků ale vyplývá, že díky spálení slámy vzroste množství uhlíku půdě, což zvyšuje její úrodnost.