Zimní noční obloha má své kouzlo. Noci jsou dlouhé a slunce zapadá nejhlouběji pod obzor, takže obloha je hodně tmavá. V zimních souhvězdích září řada velmi jasných hvězd.
Potenciální český kosmonaut Aleš Svoboda se letos prosadil v konkurenci 22 tisíc soupeřů. I to je výrazný úspěch české kosmonautiky.
Po delším čase máme jedinečnou šanci vidět na obloze kometu, a dost možná dokonce i bez pomoci dalekohledu. Nahoře je toho ale k vidění víc. Skvrny, hvězdy, a také planety.
Střeva byla po léta opomíjenými orgány, protože je máme spojena s vyměšováním. Jenže dnes už na základě výzkumů víme, že špatně fungující střeva jsou základem mnoha nemocí.
Z kosterních pozůstatků více než 2 300 raných evropských zemědělců a pastevců plyne, že násilí bylo v mladší době kamenné na denním pořádku.
Některé zprávy o sčítání hlasů po volbě prezidenta možná budou pocházet od robota. Česká tisková kancelář totiž opět použije systém automaticky generovaného textu.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:29 Hvězdy plné skvrn 15:48 Jak dochází k náhodným objevům? 21:12 Proč vyhynuli amoniti? 30:35 Jaký trik používá průsvitná žába? 43:02 Proč máme kolem sebe osobní zónu?
Před 70 lety začala fungovat Československá akademie věd. V pětidílném seriálu vás zavedeme do jejích budov, od archivu po laboratoře.
Evropská laboratoř molekulární biologie poskytuje vědcům špičkovou techniku a zázemí. Pro biology je podobně důležitá jako pro fyziky CERN. V čele EMBL je Edith Heardová.
Zemské jádro se podle nové studie možná přestalo otáčet nebo dokonce změnilo směr rotace. Podle vědců se to děje pravidelně.
Na 3D tiskárně lze v dnešní době vyrobit i protézu předloktí ruky. Ve svém projektu se tomu věnují vědci ze tří fakult ZČU s kolegy z Technické vysoké školy Deggendorf.
Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati v Centru polymerních systémů vyvinuli metodu zpracování nedopalků na nanovlákna, která dokáží zachytit hormony v odpadních vodách.
Během experimentu dokázali vědci navázat kontakt se spícími lidmi. Ti jim odpovídali na otázky nebo se dokonce zabývali matematickými úlohami.
Kosmonautika 2023, 3. část: Od Měsíce k planetkám (4:16) – Historické souvislosti: O sofistech aneb Politika je řemeslo (20:53) – 3-2-1 Start: Kosmonautika ve filmu (26:04)
Vesmírný úkaz, který se řadě lidí zdá nesmyslný, připadá na leden. V tomto měsíci se totiž planeta Země ocitá nejblíže Slunci. Přitom panuje zima, což mnohým připadá divné.
V běžném životě se můžeme s nanomateriály setkat v mnoha situacích. Jsou například součástí oblečení a obutí. Velmi užitečné mohou být nanotechnologie ve zdravotnictví.
Biologové z univerzity v Pensylvánii se snažili najít nervové dráhy, které motivují k pohybu. Vědci nechali myši běhat v kolečku a tyto dráhy zkoumali.