Když dámy nosí zlaté náušnice, tak se kdysi dávno musely srazit neutronové hvězdy. Takže nosíme vesmír i na uších a na krku. To jsou slova astronoma Martina Cholasty.
Hvězdy zimní oblohy pomalu ustupují jarním souhvězdím, oblohou bude prolétat nedávno objevená vlasatice SWAN a křižovat ji budou i částice z proslulé Halleyovy komety.
Hvězdárna v Karlových Varech byla postavena v rámci akce Z. Hlavní osobností byl vedoucí astronomického kroužku František Krejčí. Po něm je dnes pojmenována.
Kolem Slunce obíhá kromě Země nespočet planetek a útvarů. Stovky takových vesmírných těles objevil jihočeský astronom Miloš Tichý, který pracuje na observatoři na Kleti.
Většina z nás ho denně bere do ruky a ani nás nenapadne zamyslet se nad tím, kdo a jak tuhle věc vymyslel. Američan Gideon Sundback získal patent na zip 29. dubna 1917.
Jak sestavit náhradní chrupavky nebo svaly? Poslechněte si rozhovor s fyzioložkou Claire Wilhelmovou z pařížského Institutu Curie francouzského Národního výzkumného centra.
Jan Sovák: malíř Jurského parku (4:42) – Procházka květnovou oblohou (21:59) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné a proměna projektu Záře, 2. část (27:36)
Květen, to je pozdní jaro, první máj, květy, šeříky, ovšem také ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác. Jak se pomalu blížíme k letnímu slunovratu, stále se prodlužují dny.
Jméno českobudějovické rodačky Jany Tiché nese planetka 5757. Ona sama šéfuje komisi pro pojmenovávání vesmírných těles a od roku 1992 také hvězdárně v jihočeské metropoli.
„Jednou jsem napsal na Twitter, že se vsadím s kýmkoliv o krabici vína. Takže v lednu 2027 očekávám, že je nějaký dopravce bude ve velkém přivážet,“ směje se Petr Brož.
Biobanka Masarykova onkologického ústavu už 25 let poskytuje vědcům vzorky pacientů s rakovinou. Pomáhá tak s vývojem nových léků nebo diagnostických metod.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:21 Předpověď počasí dle mraků? 12:12 Nejbarevnější pták 21:47 Kameny z vesmíru 27:18 Sumerská chyba zavlažování 35:21 Modrý duch na Měsíci 46:00 Příběh největší tsunami
„Hlavním problémem české vědy rozhodně nejsou peníze. Ale je třeba je distribuovat tam, kde je záruka, že z nich něco vznikne. Objektivním kritériem jsou ERC granty,“ míní.
Každý, kdo má rád dinosaury, si určitě s velkým zájmem a nadšením listuje knihami hradeckého popularizátora paleontologie Vladimíra Sochy.
Celkem 26 studentek a studentů si ve speciálně upraveném francouzském Airbusu mohlo vyzkoušet, jak se asi cítí astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici.
Uchovat pro další generace můžeme nejen historické památky a tradice, ale také vůně. Na zajímavém evropském projektu pachového dědictví teď pracují i čeští odborníci.
Jan Zrzavý míní, že pokud se lidská populace nemnoží, měli by lidé aspoň umírat „včas“. „Pakliže se nemnožíme a zároveň neumíráme, tak míříme ke kolapsu,“ je přesvědčený.