Belgičan Frank De Winne ve vesmíru strávil 198 dní 17 hodin a 34 minut. Teď vede Evropské středisko astronautů. Jak se mu spolupracuje s českým astronautem Alešem Svobodou?
„Hvězdná obloha během letošního prosince bude dosti pěkná,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Oproti většině roku bude například možné spatřit víc planet.
Jak je velká padající hvězda? Co způsobí unikátní český objev? Po čem zbyla jenom stolička? A komu pomáhají Ježíškova vnoučata? Všechno si to poslechněte ve Všudykuku.
Na obloze budou všechny planety, Jupiter jim však bude kralovat; přijdou některé pěkné měsíční konjunkce s planetami i hvězdami a přiletí meteory z roje Geminid.
Minulý týden jsme v úterý večer měli příležitost sledovat pokusný start kosmického systému Starship.
Život na Marsu a jeho limity (4:29) – Historické souvislosti: Hedy Lamarr, Sněhurka, Extáze a wi-fi (19:50) – Herbaria manuscripta, 2. část: Databáze a inspirace (25:11)
V Olomouci máte na výběr. Můžete vyšlápnout k lošovské hvězdárničce, zastavit se na Horním náměstím u orloje, zajít do archivu univerzity nebo projít hvězdnou bránou.
Dvě přelomové práce o původu meteoritů publikoval v polovině října 2024 časopis Nature. Na výzkumu se podíleli i naši odborníci.
Jak vzniká hvězda? Co se stane ze Slunce, až vyhasne? Proč si lidé od pradávná spojují hvězdy do obrazců?
Hvězdárna na soutoku Vltavy a Malše, dnes už i s planetáriem, patří k Českým Budějovicím desítky let. Ve prospěch veřejnosti byla slavnostně otevřena 14. listopadu 1937.
Zažitá představa o Uranu a jeho pěti největších měsících jako mrtvých a sterilních tělesech může být mylná.
Devátého listopadu si připomínáme 90. výročí narození amerického astronoma Carla Sagana, který byl původně planetologem a stal se posléze zakladatelem exobiologie.
Japonsko vyslalo do vesmíru první dřevěnou družici LignoSat. Tato průkopnická mise má ověřit, zda je dřevo vhodným materiálem pro budoucí stavby na Měsíci a Marsu.
Dlouhý pohled do souhvězdí Andromedy, dva listopadové meteorické roje a měsíční konjunkce, kterou svou září doplní hvězda Pollux ze souhvězdí Blíženců.
Listopad je měsíc, kdy padá listí a padají i hvězdy. To říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Na obloze totiž můžeme pozorovat meteorický roj Leonidy.
„Co se týče samotného letu do vesmíru, tak žádné obavy nemám. Mám naprostou důvěru v tým lidí, kteří to připravují,“ říká astronaut Aleš Svoboda.
Ojedinělou možnost spatřit kometu, kterou po nás už nejspíš nikdo další neuvidí, přináší říjnové noci roku 2024. Zemi míjí vlasatice Tsuchinshan-ATLAS.
Prostřednictvím dalekohledu VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře na hoře Paranal v Chile našli konečně astronomové planetu u známé Barnardovy hvězdy.