Celkem 26 studentek a studentů si ve speciálně upraveném francouzském Airbusu mohlo vyzkoušet, jak se asi cítí astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici.
16. dubna 1895, se narodil Vilém Gajdušek, astrooptik a designér optických soustav teleskopů. Jím vyrobená technika se dodnes používá na řadě českých hvězdáren.
Krátce po velikonočních svátcích roku 2005 objevili američtí astronomové nové těleso za dráhou planety Neptun – jednu z pěti dnes registrovaných trpasličích planet.
Představte si, že se ocitnete v pohádkovém obchodě, kde máte jakoukoli myslitelnou hračku na dosah ruky. Podobně blažený pocit zažijete v libereckém science centru.
V neděli 13. dubna nastává první jarní úplněk, po kterém se slaví Velikonoce. Pohyblivý termín křesťanských svátků stanovuje velmi staré pravidlo schválené v roce 325.
Mezinárodní den kosmonautiky připadá na 12. duben. Právě v tento den v roce 1961 totiž sovětský astronaut Jurij Alexejevič Gagarin vzlétl jako první člověk do vesmíru.
Astronomický slovník se jen hemží „pohádkovými“ výrazy. K různě barevným trpaslíkům, obrům, černým nebo červím dírám nedávno přibyly dokonce borůvkové a hráškové galaxie.
Předposlední březnový den vyvrcholila nad Českem Mise Zero-G. Na palubě speciálního airbusu byl během parabolického letu i reportér Magazínu Experiment Ondřej Vaňura.
Během dubna se stále prodlužují dny. Zatímco v úterý 1. dubna bude Slunce nad obzorem více než dvanáct hodin, poslední dubnový den bude trvat už čtrnáct a půl hodiny.
O dubnu pranostiky říkají, že „za kamny ještě budem“, nicméně jarní obloha to už večer naplno „rozbalí“. Budeme-li vědět, kde hledat, Venuši můžeme zahlédnout i ve dne!
V sobotu 29. března bude nad Českem viditelné částečné zatmění Slunce. Pozorovat jej bude možné i na Hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech.
Třetí ročník festivalu Maker Faire přinese do karlovarského hotelu Thermal bohatý program plný interaktivních workshopů, vystavovatelů a technologických zázraků.
29. března 2025 nastane částečné zatmění Slunce. K astronomickému úkazu dochází, když se Země, Měsíc a Slunce octnou v přímce, takže Měsíc zakryje část slunečního kotouče.
O Měsíci s Pavlem Gabzdylem, 1. část (4:17) – Novinky astronomie: Kosmické borůvky a hrášek (18:37) – O Měsíci s Pavlem Gabzdylem, 2. část (23:28) – Měsíce Jupitera (32:28)
Březen vždy přináší jarní rovnodennost, okamžik, od kterého je světlá část dne delší než doba, kdy se Slunce schovává pod obzorem. Letos nastane 20. března v 10.01 hodin.
S příchodem astronomického jara, které nastane 20. března, se na noční obloze objeví řada zajímavých úkazů. Jedním z nich je zvířetníkové, neboli zodiakální světlo.
Ne moc pohledný panelák korunovaný podivuhodnou nástavbou, ve které se vám otevře moderní okno do vesmíru. Tak vypadá přírodovědné centrum s planetáriem v Havlíčkově Brodu.
Velký rozruch mezi astronomy vyvolal asteroid 2024 YR4, který se podle prvotních výpočtů mohl v roce 2032 až s tříprocentní pravděpodobností srazit se Zemí.