Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci.
Satelit NASA, který přestal fungovat v roce 1967, se znovu probral k životu. Minulý rok v červnu jeho radiový signál zachytil teleskop v Západní Austrálii.
„Desetimetrové modely planet máme v Brně věrné, na tom si zakládáme,“ říká v rozhovoru astronom a fotograf Pavel Gabzdyl.
Léto sice nenabízí pravou astronomickou noc, ale přesto se na obloze děje spousta zajímavostí. Třeba Perseidy nebo nejvzdálenější fáze Země od Slunce.
Letní trojúhelník hvězd, dvě otevřené hvězdokupy v Hadonoši, Venuše jako Jitřenka a pár letních konjunkcí i jiných blízkých setkání s Měsícem.
Červenec přináší prázdniny, dovolené, dlouhé dny a krátké světlé noci, kdy slunce nezapadá hluboko pod obzor. Na obloze je přesto možné pozorovat řadu astronomických úkazů.
Jak bude vypadat česká mise na Mezinárodní vesmírnou stanici? A co dělá s tělem stav beztíže? Odpovídá bojový pilot a astronaut Aleš Svoboda
V radioporadně se ponoříme do nekonečného vesmíru a prozkoumáme fascinující svět noční oblohy. Jak se do pozorování oblohy pustit, jaké vybavení si pořídit?
Jana Tichá, ředitelka českobudějovické observatoře a planetária, připravila povídání o jednom souhvězdí, která patří mezi největší na obloze.
Kdy měsíční úplněk nastává a jak dlouho trvá, co je to superúplněk nebo mikroúplněk, proč se některé úplňky označují jako „barevné“, a jiné jsou zase k přírodě vztažené.
Co dělá vesmírný architekt? Jak by mohla vypadat vesmírná základna na Měsíci? A jak se ve vesmíru vaří?
Byla zprovozněna nová součást ochrany Země před nebezpečnými asteroidy – teleskop, kterému se říká Flyeye. Jeho úkolem je prohledávat oblohu a zachytit i malé objekty.
Před 400 lety, v červnu 1625, se v Itálii narodil Giovanni Domenico Cassini, astronom a inženýr. Je znám například jako spoluobjevitel Velké rudé skvrny na planetě Jupiter.
Má průměr 22 metrů, je osázená 45 miliony LED diod na víc než 12 tisících speciálních panelech. To je nová kopule pražského planetária, které se otevře příští víkend.
Astronomové ve středu oznámili, že objevili masivní planetu obíhající kolem malé hvězdy, což je bizarní spojení, které vědce zarazilo.
Astronauti by mohli získávat kyslík ze zelených řas a sinic, jenže ty ve stavu beztíže nefungují tak jako na Zemi. Zvládnout fotosyntézu ve vesmíru chtějí i čeští vědci.
Letní slunovrat je začátkem astronomického léta. Jedná se o okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku největší deklinaci. V tomto období jsou nejdelší dny v roce.