Staroegyptské pyramidy, 2. část: Uvnitř pyramid (4:18 ) – Historie: O jednom Bohu, Spasiteli a zrození z panny (19:00) – Egyptologové hovoří s mimozemšťany (24:38)
O dvou význačných ženách, které možná ale byly jen jednou a tou samou osobou a které, nebo která, ovlivnily nejenom astronomii své doby, mluví šéfka hvězdárny Jana Tichá.
Od půlky 20.století se dramaticky mění příroda v severním Jadranu. Klesá tam pestrost druhů a místo nich se rozšířil mlž korbikula, který toleruje úbytek kyslíku ve vodě.
Vědci z Českého vysokého učení technického vymysleli, jak opravit historické zvony. Použít k tomu chtějí metodu nadzvukové kinetizace.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
00:53 Jak se ladí zvony? 14:24 První operace v narkóze 19:44 Proč je ovoce po rozmražení sladší? 25:55 Když se reklama přepočítá. Negativní entropie
I zdravé jídlo by podle brněnských vědců mohlo obézní děti lákat podobně jako fast food. V eyetrackingové laboratoři proto sledovali, co se jim na různých jídlech líbí.
Profesor Ondřej Novák z olomoucké Přírodovědecké fakulty a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR získal jeden z nejprestižnějších vědeckých grantů v Evropě.
Konec družice Planetum-1 s Hurvínkem na palubě (4:24) – Astronomie: O kometě, Jupiteru, gravitaci i čase (17:33) – Egyptské pyramidy, 1. část: Jak se stavěly? (23:09)
Létající talíře pro turisty, nejchytřejší počítač na světě i tajná přání čtvrťáků. K tomu ve Všudykuku ještě knižní recenze a recept na to, aby vám neuschnul stromeček.
Vánoční svátky bez komety, zimní okamžiky Jupiterovy slávy a malé hrátky s planetární gravitací, hmotností i časem před blížícím se koncem dalšího pozemského roku.
Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků.
Rychlejší, přesnější, šetrnější, a navíc český. Takový je nový katetr, který kardiologům z Nemocnice Na Homolce nově pomáhá v léčbě pacientů s fibrilací srdečních síní.
00:51 Jak vypadá kosmická loď budoucnosti? 15:16 Dobytí jižního pólu 21:21 Jak se domlouvají velryby? 29:18 Když chybný výpočet stojí život. Zázrační počtáři udivují
Lidé mohou zrát jako víno – nebo jako sýry. Souvislostí mezi dozráváním sýrových kultur a lidského charakteru si povšimla americká historička Robyn Metcalfeová.
Maso budoucnosti by v sobě mohlo mít jen jednu zvířecí buňku. Alespoň takový je základ suroviny pro zvířecí krmivo vyvinuté českým start-upem Bene Meat.
Střimická výsypka ptačím parkem (4:07 ) – Příběhy se čtyřkou: Narozeniny slunečního boha (18:03) – Kniha: Proměny Země (23:24) – Stanou se z nás jednou Marťané? (27:47)