V blízkosti polárních oblastí Měsíce se nacházejí tunely vyhloubené kdysi žhavou lávou. Skrývá se v nich vodní led – cenný zdroj pro budoucí obydlené základny.
I doma v obýváku si můžete změřit síly s jezdci na cyklistickém závodu La Vuelta. A to díky startupu z Vimperku. Poslechněte si Magazín Experiment.
01:25 Opravník omylů o zmiji 07:30 Co lze v přírodě sbírat? 13:28 Objev argonu 19:38 Dlouhé krky žiraf 27:46 Zvířata a horko. Sherlock Holmes a případ s motýly hilesia
V noci z 12. na 13. srpna 2022 vrcholí letošní meteorický roj Perseid. Jestli je potřeba ke sledování „padajících hvězd“ dalekohled, zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová.
Planetárium Ostrava je součástí Hornicko-geologické fakulty VŠB - Technické univerzity Ostrava. Jeho nabídka nejrůznějších programů a vyžití umí zabavit děti i dospělé.
Fyzik a filosof Étienne Klein v těchto dnech prožívá svých pět minut slávy. Na svůj Twitter totiž umístil fotku klobásy s vysvětlením, že jde o hvězdu Proxima.
Sonda InSight na Marsu (4:14) – Historie: Vzducholoď duchů (19:25) – Knihovnička: Důvod k naději (24:21) – Šest století od husitské revoluce, 3. část: Jednooký (27:42)
Prázdniny se přehouply do druhé půle a dny jsou stále kratší. 15. srpna vyjde slunce v 5.54 hodin a zapadne v 20.18 hodin, světlý den tedy bude trvat 14 hodin a 24 minut.
Astronomové pořádali v sobotu na Jizerce tradiční akci, při které mohli lidé pozorovat sluneční skvrny a protuberance, Měsíc, planety, hvězdy i mlhoviny.
Aktivita klíšťat na jihu Čech je letos znovu vysoká. Počet potvrzených onemocnění je dvojnásobný. Ochrana před klíšťaty je přitom velice jednoduchá.
01:25 Ošetřují si delfíni rány? 08:43 První webová stránka 14:41 Jak neobtěžovat živočichy? 21:52 Plivající ryba 26:40 Není stín jako stín. Sherlock Holmes a záhadný hlas
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
„Na popularizaci vědy není potřeba talent od pánaboha. Stačí chtít a spousta lidí vám pomůže. Mně v rozhlase moc pomohl Ivo Budil z Meteoru,“ vzpomíná v Blízkých setkáních.
V Česku začala druhá fáze klinických studií léku na nádory například plic, prostaty nebo kůže s označením SOT 101.
Ostravští přírodovědci dnes vyráží na speciální expedici na Island. Chtějí tam přijít na záhadu dlouhověkosti žraloka malohlavého, který se dožívá až 400 let.
Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)
Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná astronom, na jihu jsou dny kratší.
Pod letním trojúhelníkem hvězd: kameny z prachového chvostu krátkoperiodické komety Swift-Tuttle a Saturnovy prstence ze severního nadhledu.