Letní slunovrat je za námi. To znamená, že dny se pomalu krátí, slunečního svitu začíná ubývat. Na začátku července to podle astronoma Miloše Tichého ještě není tak poznat.
Popíše fenomén Středočeského masivu z kulturně-historických a přírodovědných úhlů pohledu. Řeč je o bájích a pověstech spojených s horou Blaník. Připravila Tereza Hrstková
Drony mohou sloužit jako nebezpečné zbraně nebo nástroje na pašování. Aby se předešlo nebezpečí, pracují vědci na tzv. chytacím dronu.
Co dnes pojem prázdniny a dovolená znamená, čím bylo léto pro naše předky? Má být dovolená dlouhá, nebo k regeneraci stačí pár dnů? Co se v létě děje s naším tělem?
Jednomu pomůže, když dostane léky a potom půjde na operaci, jinému prospěje opačný postup. Hostem je Jana Prausová, šéfka České onkologické společnosti. Ptá se Martin Srb
Fyzická aktivita chrání mozek i ve stáří. Neurovědci z několika univerzit našli v mozcích fyzicky aktivních seniorů více proteinů, které udržují spojení mezi neurony.
Jak se rodí animovaný film Pierre ve Zlíně? A jak bude vypadat animovaná tvorba v budoucnosti? Poslechněte si celý Magazín Experiment.
01:16 Jak se v přírodě koupat? 07:45 Jídlo ze vzduchu 15:00 Proč se papoušci dožívají vysokého věku? 23:18 Prašivka – nová celebrita zoo. Sherlock Holmes a vyděrači.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Výsledky nedávného výzkumu naznačují, že psi nepocházejí pouze z jedné populace divokých předků, ale ze dvou.
Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je ani na přebírání Nobelovy ceny.
Letní trojúhelník hvězd, zářící koberec Mléčné dráhy, šest pozorovatelných planet a letošní maximální přiblížení našeho nejbližšího souputníka – Měsíce.
Je to zhruba 66 milionů let, co na Zemi vyhynula velká část živočišných i rostlinných druhů. Vědci dodnes pátrají, proč se to stalo a jak se život vyvíjel v dalším období.
Nový výzkum ukazuje, že technologie, která zachycuje a vyhodnocuje kdákání kuřat v obřích krytých halách, správně rozlišuje tísňová volání od ostatních zvuků v prostoru.
Čínští vědci vyvinuli malého robota s vlastním pohonem, který dokáže vplouvat do těžko dostupných míst oceánů a vyčistit je.
Odborníci z několika akademických institucí v těchto dnech sledují most na severním okraji Pelhřimova. I sebemenší pohyby konstrukce jejich přístroj zachytí.
Nová technologie dokáže podrobně analyzovat data ze vzorků moči a krve pacientů. Tyto informace pak umožní lékařům rychleji zdravotní problém odhalit i léčit.
Tajemné Göbekli Tepe, 2. část: Chrámy nebo obydlí? (4:27) – Příběhy hvězd: Deneb, Čtvrtá hvězda nebeského brodu (21:55) – Homo bodoensis: Nový druh člověka? (27:39)