Kde se vlastně cukr vzal? Kdo přišel na to, že ho můžeme získat z cukrové řepy? Jak je to s náhražkami a umělými sladidly? A co ovlivňuje hladinu cukru v naší krvi?
Co je letecká akrobacie a jak přistát na heliportu dubajského mrakodrapu? Proč řasy zachytávají oxid uhličitý ze vzduchu lépe než stromy a co jedí astronauté?
Obří rakety Superheavy Starship společnosti SpaceX bez posádky při svém prvním testovacím letu explodovala. Inženýři týmu SpaceX jsou s letem přesto spokojeni.
Polský akrobatický pilot Lukasz Czepiela jako první na světě přistál s letadlem na heliportu dubajského mrakodrapu. Jak těžké bylo se na takový kousek připravit?
Liberecké univerzitní centrum CXI, tedy Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, otevřelo na začátku června své dveře zájemcům o technologie a výzkum.
O fascinaci mozkem i o léku, který je obrovskou nadějí v léčbě Alzheimerovy nemoci, nám vypráví špičkový odborník v neurologii i počítačových vědách Martin Tolar.
01:02 Jak se život dostal z moře na souš? 12:53 První výstupy do volného vesmíru 19:19 Mohou žít sovy v poušti? 31:47 Co dovede sloní chobot? 40:53 Žízeň v Himalájích
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Teď se vypravíme nejen na Měsíc, ale i do hradecké hvězdárny a planetária, abychom vás pozvali na pozorování letní oblohy, protože to je vždy o prázdninách velká romantika.
Hvězdárna v Úpici vylepšuje služby pro návštěvníky. Sluneční domek se mění na pozorovací astronomické centrum. Návštěvníci tak budou moci nově radiově pozorovat Slunce.
Měsíc se na červnové obloze postupně sejde se Saturnem, Venuší i Marsem, ale třeba také s hvězdami Antares a Spica. A také začne astronomické léto.
Na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje, u obce Křešín na Pelhřimovsku, je atmosférická stanice. Díky ní vědci měří nejrůznější údaje, třeba množství skleníkových plynů.
Rok funguje Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Cílem SYRI je nedělat vědu pro vědu, ale nabízet řešení pro konkrétní situace.
Martin Vilášek se o oblohu zajímá od svých teenagerovských let. První dalekohled si postavil sám, dnes je fyzikem a odborníkem v ostravské hvězdárně a planetáriu.
Podle nové studie ve vesmíru v určitém období platily trochu jiné fyzikální zákony, než známe dnes. V této chvíli spočívá tajemství naší existence, tvrdí vědci.
Ne všechny boxy a krabičky, které kurýři využívají při rozvozu jídla z restaurací, dokáží udržet požadovanou teplotu pokrmů, tedy minimálně 60 stupňů Celsia.
Nanočástice jen tak nevidíme, jsou všude kolem nás. Neobejde se bez nich třeba zdravotnictví. Zabývá se jimi i vědec Paolo Fornasieri z Univerzity v Terstu.
Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř pak skutečně na poli odkryl hrob.