Miniaturní roboty – ne větší než vir nebo bakterie – vyvíjejí vědci z výzkumného centra CEITEC v Brně. Okem neviditelná zařízení mají pomáhat hlavně ve zdravotnictví.
Podíváme se do říše dinosaurů. Tu dobře zná popularizátor paleontologie a autor mnoha knížek, odborný pracovník Hvězdárny a planetária v Hradci Králové Vladimír Socha.
Hostem je Jan Palouš, astronom a astrofyzik. V čem tkví unikátní úspěch vrtulníku Ingenuity, který se poprvé vznesl z povrchu jiné planety?
Ve středu po poledni SELČ na Marsu vzlétla malá helikoptéra Ingenuity. Šlo o první řízený motorický let na rudé planetě v historii. Proč je vzlet na Marsu obtížný?
Během měsíce dubna se prodlužují dny. Světlá část dne se protáhne o celou hodinu a 41 minut. Na konci dubna už doba mezi západem a východem Slunce trvá 14 hodin a 34 minut.
Astronom Pavel Suchan se věnuje astronomii od dětství. Dlouho působil na petřínské hvězdárně, dnes je tiskovým mluvčím astronomického ústavu Akademie věd ČR.
01:33 Plž bezhlavým rytířem 11:29 Objev krevního oběhu 16:28 Co se dá vyčíst z gravitačních vln? 29:35 Poklady školních sbírek 42:15 Vnímají zvířata magnetické pole?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Rostoucí teplota vody v létě působí problémy chovatelům pstruhů. Pomoci se jim teď snaží vědci z brněnské Mendelovy univerzity.
Brněnští vědci navrhli nový lék na chronickou lymfatickou leukémii. Odborníci popsali mechanismus, který dokáže potlačit množení nádorových buněk v těle.
Jak probíhal první let člověka na oběžnou dráhu Země a jak se vybíral první kosmonaut?
Vědci ze zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích získali český patent na produkci černého česneku. Ten se vyrábí takzvaným stařením.
Více než 500 lidí už se podívalo do vesmíru. Polovinu z nich osobně potkal publicista Tomáš Přibyl. Mluvil nejen s Vladimírem Remkem, ale třeba i členem posádky Apolla 13.
Už ve středu 14. dubna by mohla helikoptéra Ingenuity na Marsu roztočit své vrtule a poprvé vzlétnout. Na historický okamžik čekají vědci z celého světa.
Výsledky prvotních studií ve Velké Británii dávají naději na úspěšnou léčbu agresivních nádorů mozku. Klíčovou roli má hrát experimentální lék.
60 let od první letu člověka do vesmíru. Speciální vysílání z brněnské hvězdárny, hosty byli Vladimír Remek, Petr Kapoun ze SAB Aerospace a Alexander Alexandrevič Kalačev.
Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (04:42) – Před šedesáti lety nás Gagarin „pozval“ do vesmíru (23:52) – Za českými vulkány, 1. část: Kdy a kde soptily (29:13)
Pohled na hvězdnou oblohu nebyl vždy jednotný. Souhvězdí, tak jak je známe dnes z učebnic a atlasů, jsou výsledkem celosvětové dohody z roku 1930.