Teď se vypravíme nejen na Měsíc, ale i do hradecké hvězdárny a planetária, abychom vás pozvali na pozorování letní oblohy, protože to je vždy o prázdninách velká romantika.
Hvězdárna v Úpici vylepšuje služby pro návštěvníky. Sluneční domek se mění na pozorovací astronomické centrum. Návštěvníci tak budou moci nově radiově pozorovat Slunce.
Měsíc se na červnové obloze postupně sejde se Saturnem, Venuší i Marsem, ale třeba také s hvězdami Antares a Spica. A také začne astronomické léto.
Na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje, u obce Křešín na Pelhřimovsku, je atmosférická stanice. Díky ní vědci měří nejrůznější údaje, třeba množství skleníkových plynů.
Rok funguje Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Cílem SYRI je nedělat vědu pro vědu, ale nabízet řešení pro konkrétní situace.
Martin Vilášek se o oblohu zajímá od svých teenagerovských let. První dalekohled si postavil sám, dnes je fyzikem a odborníkem v ostravské hvězdárně a planetáriu.
Podle nové studie ve vesmíru v určitém období platily trochu jiné fyzikální zákony, než známe dnes. V této chvíli spočívá tajemství naší existence, tvrdí vědci.
Ne všechny boxy a krabičky, které kurýři využívají při rozvozu jídla z restaurací, dokáží udržet požadovanou teplotu pokrmů, tedy minimálně 60 stupňů Celsia.
Nanočástice jen tak nevidíme, jsou všude kolem nás. Neobejde se bez nich třeba zdravotnictví. Zabývá se jimi i vědec Paolo Fornasieri z Univerzity v Terstu.
Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř pak skutečně na poli odkryl hrob.
Písně plejtváků obrovských: Velryby ve službách seismologů (4:27) – Procházka červnovou oblohou (18:32) – Za horníky do Krušných hor, 1. část: Montánní archeologie (24:40)
V kopuli nedaleko centra Pardubic, se otiskl duch skutečného „Járy Cimrmana“. Jeho jméno bylo baron Artur Kraus.
Obří instalace zdobí fasádu hvězdárny v Českých Budějovicích. Je složena ze snímků z nového dalekohledu, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země.
Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu.
Lidem se závratěmi a poruchami rovnováhy pomáhá virtuální realita. Lékaři z Fakultní nemocnice v Motole vyvinuli speciální rehabilitační systém pro lidi po operacích mozku.
01:01 Červen v zrcadle pranostik 15:33 Mravenci s dvojími geny 27:08 Keplerův zákon 33:26 Byl tyranosaurus chytřejší než šimpanz? 41:50 Nepál – nejvyšší hory bez vody
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách.