Nový výzkum ukazuje, že technologie, která zachycuje a vyhodnocuje kdákání kuřat v obřích krytých halách, správně rozlišuje tísňová volání od ostatních zvuků v prostoru.
Čínští vědci vyvinuli malého robota s vlastním pohonem, který dokáže vplouvat do těžko dostupných míst oceánů a vyčistit je.
Odborníci z několika akademických institucí v těchto dnech sledují most na severním okraji Pelhřimova. I sebemenší pohyby konstrukce jejich přístroj zachytí.
Nová technologie dokáže podrobně analyzovat data ze vzorků moči a krve pacientů. Tyto informace pak umožní lékařům rychleji zdravotní problém odhalit i léčit.
Tajemné Göbekli Tepe, 2. část: Chrámy nebo obydlí? (4:27) – Příběhy hvězd: Deneb, Čtvrtá hvězda nebeského brodu (21:55) – Homo bodoensis: Nový druh člověka? (27:39)
Většina lidí se při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice.
Jedna z hvězd tzv. Letního trojúhelníku a hlava Severního kříže, modrobílý veleobr a proměnná hvězda v souhvězdí Labutě, která se pro nás jednou stane novou Polárkou.
Extrémní výkyvy počasí si vyžádají stále více obětí na lidských životech. Dokazuje to studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Fakulty životního prostředí ČZU.
01:05 Léky proti virům 10:52 Úžasné chobotnice 22:35 Svět řízený pravděpodobností 29:14 Matematické modely 38:40 Metoda cukru a biče u zvířat 44:50 Může na měsíci pršet?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Do hustého lesa nedaleko obce Nebesa na Chebsku se vrátili archeologové. Pokračují v průzkumu místa polního vojenského opevnění z druhé poloviny 18. století.
Letní slunovrat letos proběhl 21. června v 9:14 světového času. Téma pro ředitele liberecké iQLANDIE Pavla Coufala a astronoma Martina Gembece.
Brněnská hvězdárna a planetárium rozšíří svou kolekci nafukovacích modelů vesmírných těles o Heliosféru, tedy obří model Slunce.
Pražské Dejvice opět ožívají vědou. Na Vítězném náměstí od rána v několika desítkách stánků představují svou práci vysoké školy, akademické ústavy a zájmové instituce.
Jak daleko jsme od toho, abychom mohli zbavit své potomky dědičných nemocí genetickým zásahem? Hostem Osobnosti Plus je biolog, bioetik a genetik Jaroslav Petr.
Co ukáže dalekohled Jamese Webba? (4:20) – Historické souvislosti: Jak se Magor do Evropy dostal (22:53) – Tajemné Göbekli Tepe v Turecku, 1. část: Objev a výzkum (29:04)
Anticeny Bludný balvan zdejší skeptici udělovali na konci května potenciálně nebezpečným jednotlivcům a skupinám lidí zastávajícím pseudovědecké myšlenky.
Při pozorování planet si můžete ozkoušet váš barvocit. I tom bude řeč v Jihočeském nebi.