Rozhovory Pavly Hubálkové a Jana Lukačeviče s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni.
Rozhovory Pavly Hubálkové a Jana Lukačeviče s mladými vědci a vědkyněmi o jejich výzkumech a proměnách budoucnosti. Žárovky jsou pro každého, kdo má vědu jako vášeň.
V nevypsaných závodech o co největší počet měsíců, doprovázejících planety Sluneční soustavy, není většího favorita, než je právě Saturn. A těžko jej už někdo překoná.
Nejstarší vanilka v Evropě z Vladislavského sálu (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kdo má nejvíc měsíců? (18:37) – Z historie podvrhů aneb Falšovaný Egypt (24:28)
Amerického vědce Richarda Feynmana mnozí řadí mezi deset největších fyziků všech dob. Narodil se 11. května 1918. V roce 1965 získal Nobelovu cenu.
Armády největších zemí světa běžně mají leteckou a námořní sekci, ale také kosmickou sekci. Dokonce už i české ministerstvo obrany vyslalo do vesmíru svou družici.
Cesty letadlem by díky brněnským vědcům měly být bezpečnější, vyvíjejí totiž systém na sledování únavy pilotů založený na kameře s umělou inteligencí.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:04 Putování leguánů 09:29 Oživíme vyhynulá zvířata? 21:30 Železnice přes USA 27:10 Jak ptáci přežili dinosaury? 35:46 Vzorky z vesmíru 44:10 Pomocníci v kuchyni
Chemici z olomoucké univerzity mají jen jeden pokus na to, aby ze vzorků skvrn ve středověkých lékařských knihách zjistili složení tehdejších medikamentů.
Kosmonautem se nestanete ze dne na den. Výběr trvá roky, konkurence je obrovská a tělo ve vesmíru čelí extrémům, které si běžně neumíme představit.
Na nápadech vědců z Evropy někdy bohatne třeba Čína. Zabezpečit počítače a databáze ale nestačí, říká Ágnes Kasperová, odbornice na kyberbezpečnost z univerzity v Tallinu.
100 let Archeologického ústavu na Pražském hradě (4:32) – Příběhy s pětkou: Jak to bylo se Slávií (21:00) – Kniha: Poslední siréna (25:41) – Kreslené Taje nanosvěta (30:05)
Druhým největším souhvězdím je Panna. Jeho nejjasnější hvězda se jmenuje Spica, v překladu obilný klas. Dále je tu například hvězda Vindemiatrix (žena pracující na vinici).
„Dnes už jsou i vyšlechtěné kvasinky, které cíleně neprodukují alkohol. Nebo ho produkují tak málo, že se vejdeme do státní normy pod 0,5 procenta alkoholu,“ přibližuje.