Proč se Brnu říká Speech Valley, co to je letečtina a jak se dá podvádět jen pomocí hlasu?
Aktivní procesy na Slunci, naší mateřské hvězdě, zajímají odborníky mnoha vědních oborů, astronomy samozřejmě nevyjímaje.
V různých částech světa vědci objevili 5500 nových druhů RNA virů. Zařadili je do pěti nových kmenů. Studie o nich vyšla v populárně-naučném časopise Science.
Kdy v Česku potkáme skupiny dronů, které bez řízení člověkem samy kontrolují elektrické vedení? K čemu jsou lasery na Karlově mostě? A jaká je budoucnost covidu?
01:08 Proč je voda modrá? 09:49 První očkování 16:04 Krocení lva 23:36 Odkaz Stephena Hawkinga 28:36 Nejrozšířenější pověry o ptácích 40:30 Kde je nejstarší tma?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Jak takový snímek vzniká, popisuje ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa. Ve Vědě Plus také o tom, že na Měsíci by se snad daly pěstovat rostliny.
V pondělí 16. května ráno dojde k úplnému zatmění Měsíce, ze kterého ale v Česku uvidíme jen jeho částečnou fázi. Naším hostem je Marcel Bělík, ředitelem Hvězdárny v Úpici.
Američtí vědci z Floridské univerzity dokázali vypěstovat rostliny v půdě, kterou ze své výzkumné mise na konci 60. let přivezla posádka programu Apollo 11.
Prestižní soutěž mladých vědců z Evropské unie hostí Univerzita Hradec Králové. V olympiádě experimentální vědy tady soupeří tříčlenné týmy z dvaceti zemí.
Planetárium Praha vzdělává zábavnou formou. To splňuje mimo jiné i unikátní model raketoplánu Atlantis, do pilotní kabiny usedl kolega Václav Müller.
Kdybyste měli tu možnost, letěli byste do vesmíru podívat se na naši planetu z oběžné dráhy? Byl by tam hotel s úžasným výhledem. Jedna americká společnost to bere vážně.
Konec projektu Záře, 2. část: Blízká setkání (4:10) – Historie: Wall Street (16:38) – Kniha: Ufologie jako dobrodružství poznání (20:52) – První jihočeští zemědělci (24:42)
Úkolem hudby je oproti řeči, která slouží hlavně k dorozumívání, od pradávna především estetické působení. Působí nejen na psychiku, ale pomáhá také při léčbě onemocnění.
Čestmír Vančura je nejen podnikatel a majitel zlínské Zikmundovy vily. Jakých bylo 100 let zlínského průmyslového designu?
V magazínu Experiment se vydáme například do takzvaného chytrého lesa. Na první pohled vypadá úplně běžně, vědci v něm ale mají desítky senzorů a čidel. K čemu slouží?
01:12 Pomůže geotermální energie? 15:18 Slyší pavouci? 22:28 Rozumí si vědci? 28:16 Inteligence ptáků 36:26 Proč jsme stále chladnější? 45:55 Je možné mít alergii na Měsíc?