V receptech našich babiček se budeme věnovat cukroví. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření začnou lineckým těstem a k receptu přidají i něco historických souvislostí.
Než se pustíme do sladkého pečení, tak něco slaného…
Těsto na více druhů cukroví, to je báječný nápad, jak ušetřit čas, a za jedno odpoledne napéct pět druhů vánočního cukroví, každý jiný.
Mlsáte o vánocích rádi? Víte ale, jak se všechny ty koláčky, špičky, placičky a kuličky jmenují? V našem kvízu zjístíte i další zajímavé věci o vánočním cukroví.
Žádné sisinky. Tyhle karamelky nádherně křupou, v ústech se rozsýpají a nelepí se na zuby. Když do nich kousnete, malinová chuť proniká do čokolády. Dokonalé!
Blíží se Vánoce. Jak se správně obléci slavnostně k vánoční domácí tabuli, radí náš expert na etiketu, Ladislav Špaček.
V kuchařce Pochoutky z horské chaloupky najdete celkem 100 původních receptů do domácí jídla. Některé z nich si oblíbili také porotci naší soutěže.
Vánoční cukroví (od slova cukr) má nedlouhou historii. Až ve druhé polovině 18. století se totiž jedna odrůda řepy začala zušlechťovat a pěstovat pro cukr.
Česká republika patří mezi největší producenty potravinářského máku na světě. Jak nenápadné semínko využít v kuchyni? Proč ho řadit mezi potraviny? A s čím jej kombinovat?
Už v dobách našich babiček se na trzích prodávalo exotické ovoce a trhy se konaly i na svatého Mikuláše. Nejen to připomenou Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
Třeba malá inspirace pro vánoční stůl…
Taky před svátečním pečením hledáte a sháníte, co všechno vám ještě chybí dokoupit? Možná vám letos pomůžeme.
Recept pochází z rakouské kuchyně. Jejich linecké je téměř totožné s tím, které pečeme u nás.
Má smysl připravovat méně sladké či tučné cukroví? Jak ho správně skladovat? Co vhodné cukroví pro diabetiky? Tereza Bebarová se ptá nutriční poradkyně Veroniky Pourové.
Přestože se v českých lesích ročně uloví desítky tisíc kusů zvěře, maso z divočiny stále nenachází pevné místo v jídelníčku českých domácností.
K Vánocům patří smažený kapr s bramborovým salátem i cukroví. Jak ale říká etnograf Jan Šimánek, na českém venkově mají tyto pokrmy tradici teprve od doby první republiky.
Získala několik celosvětových cen a řadí se mezi cukrářské špičky. Své fanoušky oslovuje „cukrouškové“ a růžové vlasy ji činí nepřehlédnutelnou.
Nejen Mikuláš, čert a anděl chodili v dobách našich babiček na mikulášské obchůzky. Jak vypadali ti ostatní a jak se peče mikulášský věnec?