Šicu / Shih tzu

Dávný původ má společný s lhasa apso i tibetskými teriéry, i on navazuje na původní tibetské ovčácké psy. Jeho vzhled však byl ovlivněn v Číně, kde byli zřejmě křížení s pekingskými palácovými psíky. Tomu jsou přičítány typické znaky plemen: zkrácená čenichová partie i oproti ostatním tibetským plemenům kratší končetiny.

Popis: Malý, ale statný, bohatě osrstěný pes s obličejem podobným květu chryzantémy. Hlava široká, s krátkým, širokým a kvadratickým čenichem, se srstí přepadávající přes oči, bohatým vousem a knírem. Oči velké, tmavé, kulaté, uložené daleko od sebe. Uši velké, dlouhé, zavěšené, osrstěné tak bohatě, že opticky splývají se srstí na krku. Krk klenutý natolik, aby bylo dosaženo vznosného nesení hlavy. Končetiny krátké, rovné, svalnaté, se silnými kostmi. Tělo s širokým a hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem. Ocas vysoko nasazený, vesele nesený přes hřbet, bohatě osrstěný. Srst dlouhá, hustá, nezkadeřená. Zbarvení jakékoliv. Žádoucí je u vícebarevných psů bílá lysina na hlavě a bílá špička ocasu.

Charakteristika: Živý a pozorný sebevědomý pes. K cizím většinou spíše nedůvěřivý, v rodině velmi milý, něžný a hravý.

Zvláštní nároky: Udržet srst v dobrém stavu dá dost práce a je třeba se jí denně věnovat.

Užití: Společenský pes, který také hlídá.

Výskyt: Nejběžnější z trojlístku malých tibetských plemen, i u nás poměrně běžné, hojně odchovávané plemeno.

Možná záměna: S lhasa apso, který je o něco větší a nemá oči a čenich v jedné linii. Nemá také výrazně zkrácenou čenichovou partii.

pes i fena: 4,5 - 8,1 kg (ideálně 4,5 - 7, 3 kg), do 26,7 cm

autoři: Martin Smrček, Lea Smrčková