Sealyham teriér
Vznikl v druhé polovině 19. století záměrným chovatelským působením kapitána Edwardse z Walesu. Ten si vytkl cíl vytvořit ideálního teriéra pro lov lišek, jezevců a vyder, jenž by byl dostatečně ostrý a nebojácný ("který by se nebál ani čerta"), ale zároveň snadno ovladatelný a snášenlivý vůči jiným psům. Nezanechal po sobě žádné chovatelské záznamy, pouze se domníváme, že pro křížení použil Dandie Dinmont teriéry, foxteriéry, francouzské hrubosrsté basety a snad i další plemena. K prvnímu oficiálnímu uznání došlo v roce 1911.
Popis: Menší nízkonohý teriér obdélníkového tělesného rámce. Hlava delší, široká. Oči středně velké, tmavé, okrouhlé. Uši středně velké, zavěšené, přiléhající k lícím, zaoblené. Krk silný, poměrně dlouhý, svalnatý. Tělo se středně dlouhým rovným hřbetem a klenutým hrudníkem. Končetiny krátké, ale silné a mohutné. Ocas se buď kupíruje (tam, kde to je povoleno), nebo ponechává v přirozeném stavu. Pak je středně dlouhý, silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Ideálně je nesen vztyčený, ale ne přehnaně nad hřbetem a bez zatočení. Srst dlouhá, tvrdá, drátovitá. Zbarvení čistě bílé nebo bílé se žlutými, hnědými, modrými nebo jezevčími odznaky na hlavě a uších.
Charakteristika: Aktivní, čilý a pohyblivý pes. Vyrovnaný, sebevědomý a samostatný. Není to rváč a nesmí být agresivní, dokáže se však udatně bránit. Bývá nazýván "klaunem mezi teriéry".
Zvláštní nároky: Vyžaduje důslednou, ale citlivou výchovu bez použití jakéhokoliv násilí. Srst je nutno 3x až 4x do roka upravit stříháním a škubáním. Vzhledem k bílé barvě je občas nutné koupání.
Užití: Dříve lovecký, dnes už téměř výhradně společenský pes, hodící se do města i na vesnici.
Výskyt: Patří k vzácněji chovaným teriérům. Nepravidelně odchováván je i u nás.
Možná záměna: Se skotským či českým teriérem, od nichž se zásadně odlišuje bílou barvou. Rovněž bílý vesthajlendský teriér má zase vztyčené uši a zcela odlišnou, do kulata ostříhanou obličejovou partii.
pes: cca 9 kg, do 31 cm
fena: cca 8,2 kg, do 31 cm
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.