Parson Russell teriér
Původ shodný s plemenem Jack Russell teriér. Původně se vyvinuly dvě variety s podobnými standardy, s rozdíly především ve výšce a proporcích. Vyšší pes s více čtvercovým formátem je nyní znám jako Parson Russel teriér a nižší pes poněkud delších proporcí je znám jako Jack Russell teriér. Parson Russell Terrier byl jako samostatné plemeno definitivně uznán až v roce 2001.
Popis: Vyvážený a harmonicky stavěný pružný pes. Tělo mírně obdélníkové, typická teriérská hlava s klopenýma ušima ve tvaru písmene V a mimořádně živým, inteligentním výrazem. Končetiny středně dlouhé, úměrné k velikosti těla. Ocas přiměřené délky a co nejrovnější, dokreslující celkovou rovnováhu psa, silný u kořene a ke konci se zužující. Středně vysoko nasazený, za pohybu nesen dobře vztyčený. Někde se stále kupíruje. Srst přirozeně hrubá, uzavřená a hustá, ani drsná, ani jemná. Zbarvení úplně nebo převážně bílé, případně s tříslovými, citrónovými či černými znaky nebo jakoukoliv kombinací těchto barev, přednostně omezenými na hlavu nebo kořen ocasu.
Charakteristika: Mimořádně živý, odvážný a nápady sršící pes, s nadšením se účastnící dětských her, bezmezně milující svou rodinu, ale k cizím často dosti ostrý. Vášnivý lovec, velmi rychlý a vytrvalý.
Zvláštní nároky: Výchova není jednoduchá, potřebuje pevnou autoritu, hodně pohybu a přiměřenou zábavu.
Užití: Lovecký pes, užívaný jako honič i norník. V současnosti oblíbený rodinný pes i "pes ke koním".
Výskyt: Po svém oficiálním uznání na západě přichází do módy, šíří se jako pes společenský. Nedosahuje však popularity menšího Jacka.
Možná záměna: S foxteriérem, který však je celkově harmoničtější, souměrnější a elegantnější. Pravděpodobnější je, že si ho spletete s obyčejným voříškem.
pes: 36 cm
fena: 33 cm
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.