Německý křepelák

21. září 2010

Středně velcí psi typu španěla, zvaní "ptačí psi", se na území dnešního Německa používali k lovu pernaté zvěře již ve středověku. Teprve ve druhé polovině 19. století se z nich začala vydělovat zvlášť plemena slídičů (španělů) a ohařů. Německý křepelák patří mezi španěly, mezi nimiž je největší.

Popis: Středně velký dlouhosrstý pes vyváženého vzhledu, se silnými kostmi. Hlava suchá, čenichová a lebeční partie přibližně stejně dlouhé, temeno ploché, malý stop, žádoucí je mírný klabonos (tj. nosní hřbet obloukovitě prohnutý vzhůru). Oči středně velké, výrazné, mandlového tvaru, šikmé, pokud možno tmavě hnědé. Uši vysoko a zeširoka nasazené, zavěšené, nepříliš dlouhé. Krk silný, ušlechtilý, středně dlouhý, bez laloku. Tělo obdélníkového formátu, hřbet přesto krátký, rovný, široká a osvalená záď. Hrudník oválný, dlouhý, dosahující k loktům. Končetiny rovné, silné, rovnoběžné. Ocas vysoko nasazený, rovně nesený, dříve se krátil asi o třetinu až polovinu délky. Srst nepříliš dlouhá, hrubší, silná, převážně zvlněná až kudrnatá. Zbarvení jednobarevné hnědé nebo červené nebo hnědý (vzácně také červený) bělouš.

Charakteristika: Velmi pracovitý a energický lovecký pes všestranného užití. Dokáže prý slídit živě jako španělé, po stopě jít jako barváři, aportovat ptáky jako retrívři a vystavovat po způsobu ohařů.

Zvláštní nároky: Vhodný pouze pro aktivní myslivce.

Užití: Lovecký všestranně použitelný pes, slídič, užívaný pro práci v lese a na vodě, slouží především k lovu ptactva. Jako společenský pes se prakticky neuplatňuje.

Výskyt: Běžnější jen ve střední Evropě, zvláště v Německu. Poměrně oblíbený i mezi našimi myslivci.

Možná záměna: Proti ostatním španělům je výrazně větší, ve srovnání s ohaři zase menší.

pes: cca 20 kg, 48-54 cm
fena: cca 20 kg, 45-52 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková