Lagotto romagnolo / Italský vodní pes

21. září 2010

Lagotto pochází z Itálie, kde byl používán jako vodní pes zřejmě už od 16. století, a to zvláště v okolí Commachia a v bažinách okolo Ravenny. Po vysušení bažin a jejich přeměně na zemědělskou půdu se z něho stal specialista na vyhledávání lanýžů v pahorkatinách kraje Romagna.

Popis: Menší střední pes kompaktní tělesné stavby, téměř čtvercového formátu. Hlava středně velká, s poměrně širokou lebkou a kratším čenichem. Oči velké, kulaté, daleko od sebe. Uši zavěšené, trojúhelníkové, středně velké. Hřbet rovný, s mírně se svažující zádí. Břicho lehce vtažené. Ocas dlouhý, nasazený v rovině hřbetu, dosahující k hleznům. Srst kudrnatá, hustá, drsná, odpuzující vodu. Zbarvení slonovinově bílé, bílohnědé, bílooranžové, játrově hnědé s bílou, oranžové s bílou i bez.

Charakteristika: Mírný, neagresivní pes bez sklonu k dominanci, velmi vhodný i k životu ve smečce. Hbitý, obratný, rychlý. Rád se učí a snadno vychovává. K cizím lidem si většinou zachovává odstup. I venku se drží majitele, nemá výrazněji vyvinuté lovecké pudy.

Zvláštní nároky: Rozčesává se co nejméně (cca jednou za měsíc), srst se ponechává v přirozených prstencích. Stříhá se do různé délky, často jen na 1 - 2 cm s čupřinou na hlavě. Psi tohoto plemene velmi rádi něco hledá, majitel by mu měl tuto zábavu pravidelně poskytovat. Také rádo plave. Při výcviku vyžaduje velmi citlivý přístup.

Užití: Původně určen pro vodní práce, především na přinášení vodního ptactva, v 19. století se z něj stal specialista na vyhledávání lanýžů. Má výborný nos a vyniká schopností prohledávat terén. Dnes příjemný společenský pes se sportovními sklony.

Výskyt: V Itálii se v posledních letech šíří. V nevelkých počtech se chová se také ve Skandinávii, ve Švýcarsku, v Holandsku a v Německu. Dovezen už byl také k nám, uskutečnil se i odchov, plemeno se však prozatím výrazněji nerozšířilo.

Možná záměna: S dalšími vodními psy, zvláště se španělským, který však je zavalitější a méně elegantní.

pes: ideálně 46 cm
fena: 43 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...