Kuvasz

Pochází z Maďarska. Jeho předchůdci byli psi nomádských pastevců, kteří v době stěhování národů táhli z Asie do Evropy, a část se jich zastavila na území dnešního Maďarska. Jiní táhli dál, takže velmi podobné bílé pastevecké psy nalezneme po celé Evropě. Moderní chov začíná až na počátku 20. století, kdy byl vydán první standard.

Popis: Velký bílý pastevecký pes obdélníkového tělesného rámce, se silnou, ale ne hrubou kostrou. Hlava silná, ale ušlechtilá, s oblou mozkovnou. Čenichová partie široká, dlouhá a silná, postupně se zužující, ne však špičatá. Oči šikmé, mandlové, tmavohnědé. Uši vysoko nasazené, zavěšené, nahoře poněkud odstávající, dole přiléhající k hlavě. Krk středně dlouhý, dobře osvalený, bez laloku. Tělo s velmi hlubokým, ze stran zploštělým hrudníkem, hřbet středně dlouhý, záď srázná, břicho mírně vtažené. Končetiny dlouhé, svalnaté, pánevní strmé. Ocas nízko nasazený, dosahuje k hleznům, na konci zahnutý. Srst mírně zvlněná, středně dlouhá, na krku tvoří límec, jen na hlavě, uších a na předních stranách končetin a na tlapách kratší. Zbarvení bílé, případně barvy slonové kosti.

Charakteristika: Silný, neohrožený a neústupný pes. K cizím velmi nedůvěřivý a sveřepě bránící svěřené území, pánovi však oddaný. Odolný, otužilý, velmi vytrvalý.

Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku, dobře snáší i velmi špatné povětrnostní podmínky. Do měst se nehodí. Potřebuje hodně pohybu a musí mít vhodné zaměstnání, nejlépe hlídání svěřeného velkého pozemku.

Užití: Původně hlídač ovčích stád, dnes spolehlivý strážce čehokoliv.

Výskyt: V Maďarsku oblíbený, používá se tam dodnes i ke svému původnímu poslání. U nás jeho roli plní velmi podobný slovenský čuvač.

Možná záměna: Od velmi podobného, u nás mnohem běžnějšího slovenského čuvače se odlišuje více zvlněnou srstí a o něco větší velikostí.

pes: 48 - 62 kg, 71 - 76 cm
fena: 37 - 50 kg, 66 - 70 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková