Fanatický mnich spřádá krvavý plán. Pro jeho naplnění si vybere čas svátků Pesach a jedno z nejděsivějších míst v celém pražském ghettu – takzvaný Finwerpalatz.
Připomeňte si velikonoční zvyky a tradice, jako je hodování nebo vynášení smrtky, jak je popsala Božena Němcová v knize Babička.
Krátké úvahy Josefa Čapka z knihy Psáno do mraků. Vznikly z „potřeby ujistiti se, že tento život a svět je spíše dobrý než špatný“.
Eduard Cupák, Boris Rösner, Jiří Adamíra, Ota Sklenčka, Petr Haničinec nebo Josef Kemr v apokryfním příběhu oblíbeného autora.
Osudný den v životě římského prokurátora, jak jej v několika kapitolách románu „Mistr a Markétka“ zobrazil Michail Bulgakov.
Básníci, spisovatelé, perfomeři nebo herci a hudebníci po roce opět míří do Českých Budějovic. Jihočeská metropole bude dějištěm dalšího ročníku festivalu Literatura žije!
Román, který se dá číst ze dvou stran, příběh, jehož poloviny se doplňují na každé stránce jako dvě strany téže mince – a pomyslnou mincí je byt, který obě postavy obývají.
Sváteční vysílání ČRo Plzeň nabídne k poslechu tři nové pohádky. Jsou z knížky Vladimíra Hulpacha Pohádkové vandrování po Čechách a všechny se vážou k našemu regionu.
Honba za laciným pohonem zůstává aktuální i po sta letech. „Krakatit je něco, co je především v nás, ať už touha, nebo dokonce snad i droga,“ popisuje temné puzení režisér.
Na začátku je semínko vypadlé za jednoho větrného dne z borovicové šišky. Na konci dřevaři s pilami a klíny… Zaposlouchejte se do klasiky ze zlatého rozhlasového fondu.
Příběhy o životech a skutcích svatých nejsou spjaté jen s literární tvorbou období středověku. K legendám se s oblibou vraceli autoři novověcí i současní.
V Kročíně, kde starostuje bývalý policista Viktor Palec, dojde k vraždě osaměle žijícího, tichého a nenápadného invalidního důchodce.
Přinášíme úvodní část slavné pentalogie o obrech v mimořádném překladu Patrika Ouředníka. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Hra vznikla na půdorysu skutečné události, kterou bezpečnostní orgány řešily v 60. letech. Dva policisté vyšetřují sérii brutálních přepadení žen na pražském sídlišti.
Ironická i sebeironická Matka glosuje lásky i nelásky, vztahy i nevztahy svých dospívajících dětí, stejně jako své manželství s Živitelem. Povídku napsala Věra Nosková.
Síla sbírky spočívá ve schopnosti básnířky vtělit svůj život jako kompaktní celek do slov a obrazů, bolestných, ale také vykupujících z bolesti.
Její životní příběh se do značné míry propisuje do její tvorby. Psaní se stalo hlavním únikem z reality a jedním z málo zdrojů radosti, když její syn tragicky zahynul.
Atraktivní Nela nebydlí v domě dlouho. Skamarádili se, on jí občas nakoupí, sežene opraváře, stará se jí o květiny, když odjíždí na delší čas. A ona? Usměje se a poděkuje.