Knírač střední
I když dnes jsou knírači podle velikosti rozděleni do tří samostatných plemen s vlastními standardy, předky mají společné zároveň s pinči. Byli jimi středně velcí, většinou hrubosrstí, málo elegantní selští psi. Chovali se převážně v jižním Německu, ale vlastně i v dalších středoevropských zemích, včetně naší (kde se jim říkalo stájoví pinčové), jako univerzální pomocníci ve stájích, při hubení obtížných hlodavců i hlídání příbytků, jako doprovod formanů. K definování plemene a následnému vydělení velikostních rázů do samostatné podoby docházelo od 80. let 19. století.
Popis: Hrubosrstý kompaktní podsaditý pes čtvercového formátu. Hlava silná a protáhlá, opticky ji zvětšuje vous, který vytváří dojem hranatosti. Uši jsou vysoko nasazené, překlopené dopředu ve tvaru písmene (dříve obvyklé kupírování uší je dnes u nás zákonem zakázáno). Hřbet krátký, mírně spáditý, s lehce zaoblenou zádí. Ocas vysoko nasazený a zkrácený asi na tři obratle. Srst drátovitá, drsná a hustá, s typickým vousem a výrazným obočím. Zbarvení: černé či pepř a sůl..
Charakteristika: Velmi temperamentní, bystrý a pozorný pes. Velcí knírači jsou klidnější a rozvážnější, malí zase o poznání živější a uštěkanější. Mimořádně inteligentní, učenliví, nebojácní psi sportovní postavy i ducha. Pohybují se rádi a hodně, potřebují někde vybít svůj temperament. Většinou se ve výborné kondici dožívají vysokého věku.
Zvláštní nároky: Knírači jsou psi nenároční na ubytování (v bytě i celoročně venku) i na běžnou péči. Je nutno je však třikrát až čtyřikrát za rok otrimovat, protože bez úpravy srsti rychle ztrácejí svou eleganci a krásu. Všichni knírači potřebují důslednou výchovu a výcvik od útlého mládí, protože jinak při jejich temperamentu mohou nastat problémy (s přivoláním, konflikty s jinými psy apod.). Učí se však ochotně a rádi a malý ráz dobře zvládne i začátečník.
Užití: Všichni knírači jsou u nás považováni za služební psy. Mohou skládat i nejvyšší zkoušky z výkonu a zúčastňovat se všech soutěží. Malý knírač bývá doporučován jako nejlepší pes pro mladé, začínající sportovní kynology. Právě výcvik tohoto rázu je u nás velmi rozšířen, existují speciální cvičiště a také soutěže a zkoušky jen pro malé knírače. Střední knírači bývají mimořádně temperamentní, přesto je lze doporučit sportovně založeným lidem i jako výborné společníky. Všichni knírači jsou dobrými hlídači.
Výskyt: Knírači jsou velmi oblíbeným a často chovaným plemenem. U nás je nejběžnější knírač malý, pak následuje střední a nakonec velký.
Možná záměna: Střední knírač je nezaměnitelné plemeno psa.
pes i fena: 14 - 20 kg, 45 - 50 cm
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://temata.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://temata.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.