Karelský medvědí pes
Pochází z Karélie, z hraniční oblasti mezi Ruskem a Finskem. Je velmi blízce spřízněn s ruskými lajkami, v minulosti s nimi prakticky splýval. Byl vyšlechtěn především k lovu velkých zvířat včetně medvědů. Šlechtění začalo v roce 1936 s cílem vytvořit robustního psa, který vyštěkává velkou zvěř. První standard byl vydán v roce 1945.
Popis: Kompaktní masivní pes vyšší střední velikosti, mírně obdélníkového formátu, s hustou srstí a vzpřímenýma ušima. Hlava poměrně velká, ve tvaru tupého klínu. Uši středně dlouhé, vztyčené. Oči malé, ohnivého výrazu. Kostra hrubá, ale nikoliv těžká. Tělo kompaktní, výborně osvalené, hrudník dosahuje až k loktům. Ocas středně dlouhý, nejlépe zatočený v pokud možno co nejuzavřenějším kruhu a nesený nad hřbetem. Srst rovná, hustá a odstávající od těla. Zbarvení: typické černobílé, žádoucí je hnědý odstín v tmavé srsti. Většina jedinců má výrazné bílé znaky na hlavě, krku, hrudi, břichu a končetinách.
Charakteristika: Plemeno vyniká výbušnou silou, odvahou a často také značnou bojovností vůči jiným psům. Nikdy však není agresivní vůči lidem. Má silně vyvinutý lovecký pud a navíc je velmi samostatné.
Zvláštní nároky: Náročný na výchovu, výcvik i pohyb. Nejlépe se hodí pro aktivní myslivce.
Užití: Využíván převážně jako lovecký pes s univerzálními schopnostmi. Původně využívaný ke stavění zvěře při lovu losů a medvědů. Vášnivý lovec, velmi nezávislý, ale dobře spolupracující při lovu, kdy štěkáním označuje pozici zvěře. Má skvělý čich a vynikající orientační smysl. Zároveň je schopen být dobrým hlídačem. Chovat ho pouze jako společníka se nedoporučuje.
Výskyt: Snad díky atraktivnímu zbarvená z lajek nejčastěji chovaný i mimo zemi svého původu (Finsko). Již delší dobu se toto plemeno - i když sporadicky - nejen vyskytuje, ale i rozmnožuje také u nás.
Možná záměna: Plemeno je velmi podobné ostatním lajkám. Je pro ně typické výhradně černobílé zbarvení (u ostatních lajek je to jen jedna z mnoha variant) a mohutnější stavba těla.
pes: 25 - 28 kg, 54 - 60 cm (ideálně 57 cm)
fena: 17 - 20 kg, 49 - 55 cm (ideálně 52 cm)
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka