Jihoruský ovčák

Má asijský původ, zabydlel se v jižních oblastech Ruska a na Ukrajině, v Kazachstánu, na Krymu a na Kavkaze. Na jeho formování údajně měli podíl i pastevečtí psi ze Španělska, kteří sem byli dovezeni zároveň s novým ovčím plemenem merino. Ve své vlasti se dlouho rozvíjel v izolaci, a uchoval si tak relativně přírodní podobu. K uznání ze strany FCI došlo teprve nedávno, na konci minulého století.

Popis: Poměrně velký, silný a mohutný pes obdélníkového formátu, s delší srstí, která pokrývá celý povrch těla včetně obličejové partie. Uši malé, trojúhelníkové, zavěšené. Tělo suché, tvrdé, svalnaté a kostnaté. Ocas zavěšený a dlouhý, dosahuje až k hleznům a na konci zatočený. Srst není tak dlouhá a bohatá jako u bobtaila (požaduje se délka 10 - 15 cm), hrubá a mírně zvlněná. Zbarvení: šedé, čistě bílé nebo bílé se žlutavými nebo šedavými, málo výraznými skvrnami.

Charakteristika: Činorodý pes rychlých reakcí. Ostrý, někdy až se sklonem k agresivitě. Cítí-li, že je on nebo svěřený majetek v ohrožení, bez váhání zaútočí. K cizím lidem je krajně nedůvěřivý. Vzhledem k extrémním podmínkám prostředí i klimatu, v nichž byl ve své vlasti nucen žít, se vyvinul v mimořádně otužilé, odolné a životaschopné plemeno.

Zvláštní nároky: Hodí se výhradně pro zkušené kynology. Pánovi je bezmezně oddán, věrnost jednomu člověku prý byla na překážku jeho uplatnění v armádě. Měl by být chován celoročně venku na rozlehlém pozemku. Srst vyžaduje pravidelnou péči.

Užití: Spolehlivý hlídač vhodný ke střežení velkých pozemků, objektů apod.

Výskyt: U nás se poměrně rychle rozšířil, stále však patří k méně početným plemenům.

Možná záměna: S bobtailem, od něhož se liší méně bohatou, hrubší, zvlněnou, ale nikoli chundelatou srstí.

pes: více než 65 cm
fena: více než 62 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.