Clumber španěl
Údajně již od 18. století byli jeho předchůdci čistokrevně chováni vévodou z Newcastlu na zámku Clumber, kam se prý dostali z Francie. Typický těžkopádný zjev se přičítá překřížení bladhaunda, baseta a svatobernardského psa.
Popis: Středně velký, ale mimořádně silný pes s mohutnou kostrou a zadumaným výrazem. Hlava masivní, hranatá, středně dlouhá, s výrazným stopem a těžkým čenichem. Oči jasné, tmavě jantarové, poněkud zapadlé, spojivky jsou někdy viditelné, ale nemusí to být příliš (ne entropium). Uši velké, tvaru vinného listu, kryté rovnou jemnou srstí, krk silný a přiměřeně dlouhý. Tělo dlouhé, těžké, nízké, s hlubokým hrudníkem a rovným, širokým hřbetem. Končetiny silné, dobře osvalené, s velkými kulatými tlapami. Ocas nízko nasazený, nesený v rovině hřbetu. Srst hustá, hedvábná, rovná a přiléhající. Zbarvení: preferuje se bílá se žlutým citronovým odstínem nebo znaky, přípustná je i oranžová. Znaky jsou nevelké a nevýrazné.
Charakteristika: Klidný, vyrovnaný pes, působící až flegmatickým dojmem. V projevech zdrženlivý, tichý, rezervovanější než většina španělů.
Zvláštní nároky: Hůře snáší chov v přetopených bytech, rád pobývá venku. Potřebuje relativně méně pohybu než ostatní španělé.
Užití: Lovecký pes, užívaný ke sledování a aportování hlavně v těžko prostupných, bažinatých terénech. Při práci je tichý a používá svůj skvělý nos. Pomalejší, ale vytrvalý. Příjemný, lidný společník.
Výskyt: Patří ke vzácnějším plemenům. Na našich výstavách se s ním však pravidelně setkáváme.
Možná záměna: S ostatními španěly, poznáme ho však podle těžkopádnosti a lymfatičnosti.
pes: 36 kg, cca 45 cm
fena: 29,5 kg, cca 45 cm
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.