Český horský pes

21. září 2010

Od roku 1977 formující se plemeno, jež mělo ideálně vyhovovat podmínkám v našich horských a podhorských oblastech. Jako základ byl použit slovenský čuvač a kanadský saňový pes dovezený z Kanady a pocházející z okolí Athabasky na Aljašce. Český horský pes je naše národní plemeno, doposud neregistrované FCI.

Popis: Velký dlouhosrstý strakatý pes se středně dlouhou srstí. Hlava s širokou mozkovnou, pozvolným stopem a s nepříliš hlubokou čenichovou partií, která je jen o málo kratší než lebeční. Oči středně velké, oválné, hnědé, mírného výrazu. Uši vysoko a zeširoka nasazené, trojúhelníkové, převislé. Krk středně dlouhý, poměrně silný, dobře osvalený, bez laloku. Tělo jen mírně obdélníkového formátu, s pevným rovným hřbetem, dlouhým hrudníkem, dosahujícím k loktům, a mírně vtaženým břichem. Končetiny delší, rovné, silné. Ocas nasazený v linii zádě, dosahující k hleznům, bohatě osrstěný. Srst delší (do 10 cm), rovná, tvrdší a hustá, krátká jen na hlavě a na předních stranách končetin. Zbarvení vždy strakaté, které tvoří barevné plotny na bílém základě. Barva ploten může být jakákoliv. Tečkování se toleruje, ale není žádoucí.

Charakteristika: Silný, odolný sportovní pes, schopný pracovat velmi dlouho a neúnavně i za extrémních klimatických podmínek. Přátelský k lidem, snášenlivý ke psům i ostatním domácím zvířatům. Učenlivý a dobře ovladatelný.

Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku, pro držení ve městech se nehodí. Je nutno mu poskytnout pracovní vyžití nebo pravidelné dlouhé vycházky do přírody. Používá se jako saňový, tažný, ale i ovčácký a záchranářský pes, ale i lavinový, pastevecký, hlídací a rodinný.

Výskyt: Patří k málopočetným plemenům.

Možná záměna: Snad s některým z bílých pasteveckých horských plemen (čuvač, kuvasz, pyrenejský horský pes), od všech se však odlišuje na první pohled "strakatým" dvoubarevným zbarvením.

pes: 30 - 40 kg, 60 - 70 cm
fena: 26 - 36 kg, 56 - 66 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková