Anglický špringršpaněl

21. září 2010

Důkazy o existenci psů podobného typu v Anglii máme už z raného středověku. Ke skutečnému rozrůznění španělů však došlo až koncem 19. století. I když špringršpaněl je považován za nejpůvodnějšího z loveckých španělů, jeho první standard byl vydán až roku 1902. Jméno získal podle charakteristického způsobu pronásledování zvěře sériemi krátkých skoků (anglicky "to spring" = skákat).

Popis: Středně velký, symetricky stavěný, kompaktní pes. Hlava středně dlouhá, poměrně široká a mírně zakulacená, s vyznačeným stopem a širokým, hlubokým čenichem. Pysky kvadratické a hluboké. Oči středně velké, mandlového tvaru, tmavě oříškové barvy. Uši dlouhé a široké, těsně přiléhající k hlavě, nasazené v rovině očí, dobře osrstěné. Krk delší, silný, svalnatý, mírně klenutý, bez laloku. Končetiny rovné, silné, svalnaté. Pohyb přímý, volný a elegantní. Tělo silné, přiměřeně dlouhé, s hlubokým hrudníkem a klenutými žebry. Svalnatá, lehce klenutá záď. Ocas nízko nasazený, nikdy nesmí být nesený nad úrovní hřbetu, bohatě osrstěný, stále v pohybu. Dříve se kupíroval. Srst hustá, hladká, delší na uších, trupu a končetinách. Zbarvení játrové s bílou, černé s bílou nebo některé z těchto zbarvení se pálením (trikolor).

Charakteristika: Velmi živý, aktivní, silný a vytrvalý pes. Pokud má možnost vybít svůj temperament, je poslušný a poměrně snadno ovladatelný. K lidem je velmi přátelský, zcela neagresivní.

Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu a zaměstnání. Srst je nutno pravidelně pročesávat. Nadprůměrnou pozornost je zapotřebí věnovat uším.

Užití: Původně určený k vyhledávání zvěře a jejímu nahánění do sítí. Dnes univerzální lovecký pes, který vystavuje, aportuje i větší zvířata až do velikosti lišky, ochotně pracuje na zemi i ve vodě. Ve světě oblíbený jako společník, u nás je takto chován jen ojediněle.

Výskyt: Oblíbený lovecký španěl, ve světě více než u nás. V ČR není ani vzácný, ani běžný.

Možná záměna: S příbuzným velššpringršpanělem, který je menší, subtilnější a vždy červenobílý.

pes i fena: 22 - 24 kg cca 51 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková