Anglický kokršpaněl
I když se španěly, tedy se psy určenými k nahánění ptactva z hustých porostů, se setkáváme již od 10. století, zprvu nebyli rozděleni do jednotlivých plemen, ale členili se jen podle užití na polní a vodní. Kokršpaněl coby zástupce první skupiny se stabilizoval až koncem 19. století, rychle se rozšířil jako lovecký, ale i společenský pes.
Popis: Malý živý španěl čtvercového formátu. Hlava s kvadratickou čenichovou partií a výrazným stopem. Oči velké, hnědé, inteligentního a živého výrazu. Uši zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Krk středně dlouhý, svalnatý, suchý, bez laloku. Tělo kompaktní a silné, ne však těžké, s hlubokým, ale ne příliš širokým hrudníkem a pevným hřbetem. Končetiny rovné a spíše kratší, velmi silné a svalnaté. Ocas nasazený pod linií hřbetu, lehce zahnutý, střední délky bohatě osrstěný. V akci nesený vodorovně, ale ne výš. Dříve se kupíroval. Srst hladká, hedvábná, ne příliš bohatá nebo zvlněná, bohatší na končetinách a na hrudi. Zbarvení: jakékoliv, jednobarevní však kromě malé hvězdičky na hrudi nesmějí mít na těle bílou barvu. Nejběžnější je barva černá, zlatá a červená, existují však i strakoši, bělouši, černotřísloví psi atd.
Charakteristika: Veselý, živý a neúnavný pes, který téměř stále vrtí ocasem. Přátelský, většinou milý i k dětem, pánovi zcela oddaný. S jeho výcvikem nebývají problémy.
Zvláštní nároky: Poměrně často potíže s ušima, jež je nutno pravidelně kontrolovat. Jako původně lovecký pes potřebuje hodně pohybu v přírodě.
Užití: Lovecký pes - slídič, užívaný hlavně na vodní ptactvo. Dnes mnohem častěji chován jako pes společenský, a to i ve městech.
Výskyt: Dlouhodobě patří k nejrozšířenějším plemenům na celém světě i v ČR.
Možná záměna: S americkým kokršpanělem, který má výrazně bohatší zkadeřenou srst, kratší nos i hřbet.
pes: 14,5 kg, 39 - 41 cm
fena: 12,5 kg, 38 - 39 cm
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka