Anatolský pastevecký pes / Coban köpegi

V oblasti Anatolie (převážně na území dnešního Turecka) se velcí strážní psi na ochranu stád vyskytovali celá staletí, ale nejednalo se o cílený chov. Z mnoha lokálních rázů a variet se kynologům podařilo vytvořit moderní plemeno až poměrně nedávno, svět ho začal "objevovat" až po roce 1989, kdy byl oficiálně uznán. Anatolský pastevecký pes bývá někdy považován za spojovací článek mezi pravými molossy a dogovitými pasteveckými psy.

Popis: Velký, relativně mohutný vzpřímený pes, robustní postavy, se silnou hlavou a hustou patrovou srstí. Hlava velikostí úměrná k tělu, čenich s téměř tupým profilem. Pysky lehce visící. Oči malé, šikmé, hluboko uložené. Uši zavěšené, středně velké, trojúhelníkové. Krk poměrně dlouhý, lehce klenutý, svalnatý. Tělo silné, dobře osvalené, vždy štíhlé. Břicho mírně vtažené. Ocas dlouhý, dost vysoko nasazený, dosahující nejméně k hleznům. V klidu nesen svěšený, na konci lehce zatočený; při vzrušení nad hřbetem nebo stočený. Pohybuje se dlouhým krokem s pevnou, rovnou hřbetní linií a dobře neseným krkem a hlavou. Srst krátká nebo polodlouhá, v délce srsti mohou být výrazné rozdíly. Zbarvení jakékoli.

Charakteristika: Mimořádně odolný a velmi odvážný pes dobře se vyrovnávající s jakýmikoliv extrémy počasí a rozdíly teplot. Musí být velký a vytrvalý, schopný pohybovat se velkou rychlostí. Vůči pánovi a jeho rodině loajální, k cizím velmi nedůvěřivý, a to většinou už od mládí. Počíná si samostatně a nezávisle. Navenek působí hrdě a nepřístupně.

Zvláštní nároky: Samostatný, tvrdý pes, který se vůči jiným psům často chová dominantně. Vhodný jen do zkušených rukou, pro majitele velkých, nejlépe odlehlých pozemků.

Užití: Jeho původním určením byla ochrana ovčích stád, ať už na místě, nebo při kočování, zvláště proti vlkům ale i dalším velkým šelmám. Dnes se používá především jako spolehlivý, tvrdý hlídač, který nekompromisně střeží svěřené území a nikoho na ně nevpustí. Zkušení kynologové si ho chválí i jako dobrého rodinného psa s velkou trpělivostí k dětem.

Výskyt: Nikde není běžný, odchováván však už je i u nás.

Možná záměna: Oproti molosským plemenům (např. vzdáleně podobnému španělskému mastinovi) působí lehčím, čilejším dojmem, má také méně výraznou a těžkou hlavu.

pes: 74 - 81 cm
fena: 71 - 79 cm

autoři: Martin Smrček , Lea Smrčková