Životní jubileum Sváti Karáska

28. říjen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatopluk Karásek zpívá: "Řekni ďáblovi ne. Ďábel je podvodník a nikoho nevede správně."

A nyní bychom vám rádi připomněli jedno životní jubileum faráře Českobratrské církve evangelické, chartisty odsouzeného na 8 měsíců do vězení za to, že svá kázání zpíval, když mu zakázali kázat, emigranta, a také politika, který se již dva roky úspěšně zotavuje z ataku mozkové mrtvice.

Řekni ďáblovi ne, to je snad první věta, kterou jsem od Sváti Karáska slyšel. Bylo to někdy v roce 1980 na vypůjčeném pásku od spolužáka ze strojárny, a okamžitě jsem se stal nadšeným posluchačem jeho zpívaných kázání. Bylo v nich něco hlubokého, co jsem v jiných písních nepoznal.

K mému osobnímu setkání se zpívajícím farářem však už dojít nemohlo, protože někdy v té době Sváťa i s celou rodinou nasedal do vlaku, který ho v rámci akce asanace odvážel do Vídně. K tomu setkání došlo až o 10 let později a okamžitě jsme si padli do noty.

Svatopluk Karásek

Sváťa se ihned pustil do zpívání, kázání a dokonce i přednášení na vysoké škole. Snažil se oživit Betlémskou kapli, zpíval se skupinou Oboroh ve věznicích a jel skutečně na plný plyn, jakoby chtěl všem vynahradit svou desetiletou odmlku.

Definitivně se do Čech vrátil až v roce 1997 jako farář pražského Salvátorského sboru. A tehdy se naše cesty protnuly úplně a začali jsme spolu zpívat v kapele Pozdravpámbu. Po jeho vstupu do politiky se naše cesty opět rozešly.

Ale proč tady na něj vlastně tak vzpomínám? Je to proto, že ve čtvrtek 18. října v pražské Baráčnické rychtě za hojné účasti přátel oslavil evangelický farář písničkář a politik Svatopluk Karásek 70. narozeniny.

Svatopluk Karásek: „Já jsem byl politik vždycky, už tím, že jsem například podepsal Chartu 77 a jiný věci. Takže o politiku jsem se zajímal vždy a nikdy jsem nebyl takovým křesťanem, který si myslí, že politika je něco, co je mimo obsah víry, mimo dosah víry a, že se politika nemá vlastně plést s vírou dohromady. K tomuto typu křesťanství jsem nikdy nepatřil a naopak.

Například Dietrich Boenhoefer pro mě byl vždycky velkým vzorem, že se v době nacismu a v době komunismu a v době jakékoliv, má křesťan angažovat. Jde o tu míru věcí.

Já jsem zažil ve Švýcarsku, kdy doopravdy mi kázal třeba levicový farář a já jsem seděl jako posluchač a trpěl jsem jak zvíře říkal jsem: ‚No, jak tohle může říct, to je věc do diskuze, tam se o tom můžeme hádat, ale z kazatelny, to je úplně zneužité.’ Takže dovedu v sobě odlišit, co je politická propaganda a co je všeobecně věc etiky a věc víry.“

No a protože se ke Sváťovi kromě písniček a kázání patří neodmyslitelně humor, připomeňme si jednu jeho veselou historku z emigrace:

Svatopluk Karásek: „V naší rodině matka a otec propagovali, že k Vánocům, když jsme byly malé děti, rodičům nemáme kupovat žádný dárky, ale udělat spíš něco tvůrčího, než jít do obchodu a za peníze něco kupovat. Tak, když mi bylo asi 5 let , tak se se mnou máma naučila pár vět anglicky. A pod stromečkem jsme to tátovi, aby měl radost jako dárek, dali. Takže ona mi dávala otázky a já jsem odpovídal. A jedna z odpovědí mě, pětiletého, byla, že orel lítá, The Eagle fly.

No a pak za mnoho let , když jsem byl ve Švýcarsku, tak jsem měl přednášku o českém umění a chtěl jsem tam přeložit tu mou písničku o orlovi. Jak orel sedí ve voliéře bez hnutí a protože je v kleci, tak nelítá, ale má ve své duši zakletý let a jednou vzlétne výš než ty vrabci a je král ptactva, ale v kleci je o to království tak nějak oloupen, ale je to v něm, ten let.

No jenže právě německy se orel řekne Adler a já jsem to spletl a celou dobu jsem mluvil o tom, že Eagle sedí na tom stromě, a to je německy ježek. Takže jsem mluvil o ježkovi, který sedí na větvi a má v srdci let a jednou vzlétne a bude lítat vysoko nad vrabci a teď oni na mě koukali tak divně a já jsem pořád přidával a mával jsem a říkal, že ten ježek jednou poletí a tak.

A na konci té přednášky přišel kurátor sboru a říkal: ‚No, to je rozdíl mezi námi, Švýcary, a vámi, Čechy, vy prostě máte tu invenci a fantazii a my prostě tu fantazii nemáme. My si nedovedeme v nějakým tom pokáleným ježkovi představit našeho Pána Spasitele, který jednou vzlétne nad všechny, to my prostě nedokážeme a nedokážeme.‘“

autor: Karel Vepřek
Spustit audio