Velškorgi pembroke
Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve 30. letech 20. století, kdy si je pořídila anglická královská rodina, k jejímž oblíbencům ostatně patří dodnes. Velškorgi pembroke je považován za samostatné plemeno, pochází z hrabství Pembroke a je dokonce mladší než velškorgi cardigan. K oficiálnímu rozdělení došlo v roce 1934.
Popis: Menší nízkonohý pes bez ocasu. Hlava se vzpřímenýma ušima a špičatým čenichem připomíná lišku. Tělo dlouhé, s rovným hřbetem a klenutým hrudníkem. Končetiny krátké, avšak dobře pohyblivé, silné a svalnaté. Ocas podobný liščímu. Srst krátká nebo středně dlouhá. Zbarvení jednobarevné červené, sobolí, jelení, černá s pálením, s bílými znaky na končetinách, na hrudní kosti a krku. Povolena trocha bílé na hlavě a na tlamě.
Charakteristika: Navzdory malé velikosti velmi silný, živý a odvážný. Velký pes na krátkých nohou. Výrazná osobnost překypující sebevědomím. Z dob, kdy poháněl stáda dobytka, si občas uchovává zvyk "štípání", vynucuje si tím respekt. Otužilý a překvapivě vytrvalý společník.
Zvláštní nároky: Na pohyb, potravu i péči o srst vcelku nenáročný, dobře se přizpůsobí životu ve městě i na vesnici. Navzdory nesporné inteligenci jeho výchova není úplně snadná a vyžaduje důslednost.
Užití: Původně pes ovčácký a honácký, i dnes si uchoval své ovčácké a honácké vlohy. Mnohem častěji však nyní plní úlohu společníka a průvodce. Dobrý hlídač.
Výskyt: Ne příliš rozšířený, ale ani vzácný. U nás je pravidelně odchováván. Běžnější než cardigan.
Možná záměna: Velškorgi cardigan je vyšší, delší, hrubší, pembroke nižší, kompaktnější, s bohatší srstí a má více liščí výraz.
pes i fena: kolem 25 - 28 cm
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.