Lidé umí vyrobit umělou vlnu, umělé hedvábí, umělý kámen. A také umělé krystaly. Jeden z nejlepších producentů umělých krystalů na světě sídlí v Turnově.
Jak nebezpečný pro naše zdraví je radon? Dá se díky senzorům na těle poznat vůdčí typ? Odpovědi nabízí hravou formou Veletrh vědy, populárně naučná akce Akademie věd.
01:13 První vzorky z Marsu 15:59 Geometrie strašící matematiky 21:47 Lze sledovat epidemii cholery ze satelitu? 30:41 Doběhne pes dál než kůň? 41:10 Ráj mezi krokodýly
Středobodem zájmu paleontologa Lukáše Laibla jsou trilobiti. K pravěku si našel svoji cestu už v dětství díky slavnému filmu. Jak vnímá vymírání živočišných druhů?
Snímky astrofotografa Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě byly už 40krát oceněné NASA. Kdy u tohoto milovníka hvězdné oblohy vášeň propukla? A jak snímky vznikají?
Vesmírné jídlo. Tak by se dal přeložit název soutěže vesmírných agentur USA a Kanady. Má jít o impulz k vývoji nových potravinářských technologií využitelných ve vesmíru.
Největším úspěchem Ústavu organické chemie a biochemie jsou antivirotika profesora Holého. Americká společnost je převedla do léků, denně je užívá až 15 milionů lidí.
Tři observatoře na Zemi zachytily signál z vesmíru. Vědci si ho poslali, aby se připravili na to, co by lidstvo muselo dělat, kdyby někdy přišla zpráva od mimozemšťanů.
Michal Anděl je lékař a univerzitní profesor působící na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, internista specializující se na diabetes, metabolismus a klinickou výživu.
Optimismus konce 19. století chtěl z vědy učinit nové náboženství. „Pokud by ale dnes věda měla být novým náboženstvím, tak tady je spousta heretických sekt,“ říká Vácha.
Kde se vlastně cukr vzal? Kdo přišel na to, že ho můžeme získat z cukrové řepy? Jak je to s náhražkami a umělými sladidly? A co ovlivňuje hladinu cukru v naší krvi?
Co je letecká akrobacie a jak přistát na heliportu dubajského mrakodrapu? Proč řasy zachytávají oxid uhličitý ze vzduchu lépe než stromy a co jedí astronauté?
Obří rakety Superheavy Starship společnosti SpaceX bez posádky při svém prvním testovacím letu explodovala. Inženýři týmu SpaceX jsou s letem přesto spokojeni.
Polský akrobatický pilot Lukasz Czepiela jako první na světě přistál s letadlem na heliportu dubajského mrakodrapu. Jak těžké bylo se na takový kousek připravit?
Liberecké univerzitní centrum CXI, tedy Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, otevřelo na začátku června své dveře zájemcům o technologie a výzkum.
O fascinaci mozkem i o léku, který je obrovskou nadějí v léčbě Alzheimerovy nemoci, nám vypráví špičkový odborník v neurologii i počítačových vědách Martin Tolar.
01:02 Jak se život dostal z moře na souš? 12:53 První výstupy do volného vesmíru 19:19 Mohou žít sovy v poušti? 31:47 Co dovede sloní chobot? 40:53 Žízeň v Himalájích
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.