Některým pacientům s nádorem jícnu pomáhá robotická chirurgie. Při unikátní operaci lékaři postiženou část odstraní a nahradí ji kusem žaludku.
Simulace vesmírného prostředí v podání českých vývojářů nebo české satelitní technologie, které mají užitek na Zemi. To vše tento týden nabízí festival Czech Space Week.
Ocenění Česká hlava letos získala kardioložka Zuzana Moťovská. Vedoucí Divize akutní kardiologie ve Vinohradské nemocnici v Praze se intenzivně věnuje i výzkumu.
Nejvýkonnější laser v USA Zeus je jedním z nejintenzivnějších laserů, jaké kdy byly sestrojeny. Jeho paprsky nyní pomáhají vědcům zkoumat strukturu vesmíru.
V čem spatřuje nositelka Národní ceny Česká hlava 2023 význam tohoto ocenění? Jaký zvuk má česká věda ve světě? A proč si váží dnešní mladé generace?
Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35)
Trojúhelník je malé souhvězdí, které můžeme pozorovat na podzimní obloze. Znali ho už staří Babyloňané, kteří ho nazývali stejným jménem. Obdobně mu říkali i staří Řekové.
Vesmírný teleskop Jamese Webba si během prvních měsíců provozu vysloužil jen chválu. Nejen vědecký svět je doslova ohromen daty, která poskytuje.
Nejmenší částice vzduchu o velikosti do 100 až 200 nanometrů vydrží dlouho v atmosféře v podobě aerosolů. Můžou tak přispět k částečnému zmírnění klimatické změny.
01:09 Najdeme elixír mládí? 12:24 Je světlo vlna, nebo částice? 18:06 Obří sluneční bouře zachycená v grónském ledu 31:43 Jak předou kočky? 39:58 Když hoří země pod nohama
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Královéhradečtí archeologové zkoumají dva částečně opracované kmeny, které stavbaři objevili v polovině října na staveništi u hradecké fakultní nemocnice.
Nad hlavou vám letí vesmírná stanice, kterou za malou chvíli vystřídá cesta kolem planet sluneční soustavy. Školáci v Třebíči teď mohou poznávat vesmír v novém planetáriu.
Pražské planetárium bylo otevřeno 20. listopadu 1960. Je nejstarší u nás a patří k největším na světě. Jeho kopule má průměr 23,5 metru a do sálu se vejde na 200 diváků.
Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04)
Najdete ji v Lesní čtvrti, hned na dohled hustého lesa. Stojí zde již řadu desetiletí a po celou dobu se ji z celého srdce, bez nároku na honorář, věnují místní hvězdáři.
V roce 2021 odstartovala do vesmíru kosmická sonda NASA nazvaná Lucy. Míří k Trojanům, planetkám se speciálním typem dráhy, které jsou soustředěny u planety Jupiter.
Jeho profesí je nejen kladení otázek, ale také hledání odpovědí. V roce 2023 obdržel stříbrnou medaili předsedy Senátu - za schopnost nadchnout a jednoduše předat složité.